Ευχαριστούμε!

Πριν λίγες ημέρες στείλαμε στο γραφείο του Δημάρχου της πόλης μας, κ. Νικόλα Καρανικόλα το παρακάτω email:

«Είμαστε μαθητές και μαθήτριες, της Γ΄ τάξης, του 6ου Δημοτικού Σχολείου Νάουσας και μέσα από το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο της δασκάλας μας, κ. Ελένης, επιθυμούμε να στείλουμε στον Δήμαρχο της πόλης μας, κ. Καρανικόλα Νικόλαο μια ψηφιακή επιστολή για να του προτείνουμε λύσεις για την αντιμετώπιση του προβλήματος των αδέσποτων.
Η ψηφιακή επιστολή μας βρίσκεται στη διεύθυνση: https://youtu.be/RHYDbp8nm1w
Η επιστολή είναι μία δράση στο πλαίσιο εκπαιδευτικού προγράμματός με τίτλο «Γίνε ο ήρωάς του» που κάνουμε στο σχολείο μας αυτήν την περίοδο. Το πρόγραμμα είναι μέρος της εκστρατείας ευαισθητοποίησης του Παγκόσμιου Οργανισμού για την Υγεία των Ζώων (OIE) σε μια προσπάθεια ελέγχου του πληθυσμού των αδέσποτων σκύλων.
Σας παρακαλούμε να την προωθήσετε στον Δήμαρχό μας!
Ευχαριστούμε πολύ
Μιχάλης, Δημήτρης, Δημήτρης, Γιώργος, Αλέσια, Αντώνης, Αργύρης, Μαρία, Ελισάβετ, Γιώργος, Αθανάσιος, Κατερίνα, Ειρηναίος, Άλκηστη και η δασκάλα μας κ. Ελένη»

Την επόμενη κιόλας ημέρα ο κ. Καρανικόλας επικοινώνησε τηλεφωνικά μαζί μας. Μας συνεχάρη και μας υποσχέθηκε ότι θα κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί για το πρόβλημα των αδέσποτων.

«Για άλλη μια φορά τα παιδιά μάς δείχνουν τον δρόμο.. και εμείς οφείλουμε να προχωρήσουμε σε πράξεις!» Με τη συγκινητική αυτή φράση ανέβασε στη σελίδα του  Δήμου Νάουσας στο facebook την ψηφιακή μας επιστολή!

Ευχαριστούμε τον κύριο Νικόλα Καρανικόλα, το Δήμαρχό μας,  για την άμεση ανταπόκρισή του! Μας έδωσε ένα σπουδαίο μάθημα Αγωγής του Πολίτη.

Μακάρι η επικοινωνία μας αυτή να γίνει η αρχή για ένα καλύτερο αύριο για τα αδέσποτα της πόλης μας!

17/1/2020

ΓΛΩΣΣΑ

«Κάτω απ’ το χιόνι» (ΒΜ) (ανάγνωση – ορθογραφία – γραμματική)

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

«Οι κλασματικές μονάδες και οι απλοί κλασματικοί αριθμοί» (ΤΕ)

Έγιναν στο σχολείο οι ασκήσεις 1, 2 και 3. Λύνουμε με παρόμοιο τρόπο την άσκηση 4.