19/2/2019

ΓΛΩΣΣΑ

Δόθηκε το φύλλο εργασίας ΓΕΝΗ -ΠΤΩΣΕΙΣ -ΑΡΙΘΜΟΙ και με αυτό ολοκληρώθηκε η γνωριμία με το άρθρο και την κλίση του.

Ανάγνωση από το κείμενο του φύλλου εργασίας «Η κότα που γεννούσε χρυσά αυγά» και ορθογραφία τον πίνακα κλίσης του άρθρου, όπως τον γράψαμε από τον πίνακα στο τετράδιο.

ΜΕΛΕΤΗ

κεφάλαιο: «Οι άνθρωποι ζούμε μαζί»

(Τα βιβλία της Μελέτης θα μένουν στο σχολείο για ελαχιστοποίηση του βάρους της σχολικής τσάντας.)

ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ

Δόθηκε και ολοκληρώθηκε στο σχολείο το φύλλο εργασίας Η ΠΡΟΣΘΕΣΗ ΣΤΟΥΣ ΤΡΙΨΗΦΙΟΥΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ:

• Προγραμματίζεται συγκέντρωση γονέων για την Τετάρτη, 25/9, το απόγευμα. Θα μοιραστούν προσκλήσεις στα παιδιά τη Δευτέρα.
  • Η Παρασκευή, 21/9, είναι η πρώτη Παρασκευή για φέτος που τα παιδιά θα αφήσουν την τσάντα στο σχολείο. Παρακαλώ πολύ, μεριμνήστε ώστε τα παιδιά να βάλουν την Πέμπτη το απόγευμα στην τσάντα τους τα βιβλία και της Παρασκευής και της Δευτέρας.
  • Η τσάντα θα μένει στο σχολείο κάθε δεύτερη Παρασκευή.