Δημοσιευμένο στην κατηγορία Χωρίς κατηγορία

ΟΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΟΥ ΧΑΛΑΣΜΟΥ ΤΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ

Το χρονικό του χαλασμού και του Ολοκαυτώματος της ηρωικής πόλης της Νάουσας, όπως το κατέγραψε και το τραγούδησε μια δωδεκάχρονη μαθήτρια, του 6ου Δημοτικού Σχολείου Νάουσας, στα πλαίσια εργασίας της στο μάθημα της Ευέλικτης Ζώνης με θέμα: «Οργάνωση γιορτής».

Οι εικόνες και τα κείμενα της ταινίας είναι από το βιβλίο του Νικόλαου Χατζηιωάννου, «ΟΙ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΤΟΥ ΧΑΛΑΣΜΟΥ ΤΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ».

Δημοσιευμένο στην κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ανακοινώσεις τάξης, Γλώσσα Δ΄ τάξης

ΜΑΘΑΙΝΩ… ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΝΤΑΣ (Εβελίνα)

Με έμπνευση παλαιότερες εργασίες των μαθητών του σχολείου μας και με αφορμή την ενότητα της Γλώσσας «Η ελιά – Μαγειρεύουμε…», μαθητές και μαθήτριες της Δ΄ τάξης αποφάσισαν να «Μάθουν… μαγειρεύοντας».

Η πρώτη μικρή sef της τάξης μας, η Εβελίνα,  με μεγάλο ταλέντο και με άνεση παρουσιάζει στο παρακάτω βίντεο την αγαπημένη της συνταγή: «Κουλουράκια με βρώμη».

Δημοσιευμένο στην κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

Δημοσίευση σχολικού περιοδικού 6ου Δημοτικού Σχολείου Νάουσας

Πριν από δύο μήνες το σχολείο μας απέκτησε και ηλεκτρονικό περιοδικό. Το περιοδικό μας «e- bobires», είναι «ανοιχτό» σε συνεργασίες με εκπαιδευτικούς, μαθητές ακόμα και με γονείς.

Διαχειρίστρια του περιοδικού είναι η κυρία Ελένη Τσάντζου, δασκάλα του σχολείου μας.

Συνεργάτες στη σύνταξή του είναι η Διευθύντρια του σχολείου μας, κ. Λαφάρα Αναστασία και η δασκάλα, Ψυρίδου Αικατερίνη. Έχουμε επίσης τη χαρά να συνεργαζόμαστε με τον κ. Χατζηστυλλή Κυριάκο, δάσκαλο του 5ου Δημοτικού Σχολείου και με τη μαθήτρια Χατζηστυλλή Στεφανία.

Κάντε κλικ εδώ: τεύχος Ιανουαρίου και εδώ: τεύχος Φεβρουαρίου  και περιηγηθείτε στα άρθρα του περιοδικού μας.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, Ευέλικτη Ζώνη Δ΄ τάξης

Ο ΗΛΙΟΣ ΕΠΑΝΤΡΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗ ΣΕΛΗΝΗ

ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ

Σήμερα γάμος γίνεται

Σήμερα γά, σήμερα γάμος γίνεται

σ’ ωραίο περιβόλι!

Σήμερα απο , σήμερα αποχωρίζεται

η μάνα από την κόρη

Γαμπρέ τη νύ , γαμπρέ τη νύφη ν’ αγαπάς

Να μην την εμαλώνεις.

Σαν το βασί , σαν το βασιλικό στη γη

να τηνε καμαρώνεις.

Σήκω περή , σήκω περήφανε αητέ

κι άνοιξε τα φτερά σου.

Να πεταχτεί, να πεταχτεί η πέρδικα

που ’χεις στην αγκαλιά σου.

(Δημοτικό)

Ο ήλιος επαντρεύτηκε και πήρε το φεγγάρι

Ο ήλιος επαντρεύτηκε και πήρε το φεγγάρι,

εκάλεσε και στη χαρά συμπεθερούς τ’ αστέρια·

τα σύγνεφα τους έστρωσε στρώματα για να κάτσουν,

τους έβαλε προσκέφαλα τις ράχες ν’ ακουμπήσουν,

τους έβαλε και τράπεζα στους κάμπους τα λουλούδια,

τους έβαλε φαΐ να φαν το μόσκο και τα άνθια.

Κρασί τους έδωσε να πιουν θάλασσες και ποτάμια·

κι απ’ όλα τ’ άστρια τ’ ουρανού Αυγερινός δεν έρθε·

κι αυτού προς το ξημέρωμα Αυγερινός εφάνη·

φέρνει τον ύπνο ζωντανό στα νιόγαμπρα πεσκέσι,

φέρνει και στους συμπεθερούς λυχνάρι να τους φέξει,

να φύγ’ν να παν στα σπίτια τους, τα νιόγαμπρα νυστάζουν.

(Δημοτικό)

Δημοσιευμένο στην κατηγορία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, εκπαιδευτικά βίντεο, ΥΛΙΚΟ e- daskalas

ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΡΟΣΦΥΓΙΑΣ – Η ΚΥΠΡΙΑΚΗ ΤΡΑΓΩΔΙΑ (μαθητική εργασία)

Η Στεφανία, μαθήτρια της Στ΄ τάξης, κυπριακής καταγωγής, πήρε συνέντευξη από τους Κύπριους παππού και γιαγιά της, πρόσφυγες του 1974 και με την ταινία αυτή παρουσίασε στην τάξη της την ιστορία της οικογένειας, στις μέρες πριν και κατά τη διάρκεια της τουρκικής εισβολής καθώς και τα πρώτα χρόνια της προσφυγιάς. Πλαισίωσε την συνέντευξή της με εικόνες από την κυπριακή τραγωδία και με κείμενα που εξηγούσαν την κατάσταση στο νησί πριν την εισβολή και κατά τη διάρκειά της, με οικογενειακές φωτογραφίες της εποχής εκείνης και με ένα τραγούδι που έγραψε και τραγούδησε ο αδερφός της για το ίδιο θέμα.

ΜΑΓΕΙΡΕΥΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΑΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ

Στην πρώτη επαφή τους με το πρόγραμμα movie maker, ένα λογισμικό που δημιουργεί ταινίες,  οι μαθητές/τριες της Στ΄ τάξης του 6ου Δημοτικού Σχολείου Νάουσας με τη βοήθεια της δασκάλας τους Ελένης Τσάντζου, έγιναν μικροί/ές sefs.

Βιντεοσκόπησαν τις «μαγειρικές και ζαχαροπλαστικές ικανότητές τους» και στη συνέχεια «έκοψαν», «έραψαν» και επένδυσαν με μουσική τη μικρή τους ταινία.

1. ΑΛΜΥΡΕΣ ΦΛΟΓΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΩΡΓΟ

2. ΚΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΕ ΣΑΒΟΥΑΓΙΑΡ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΗΤΡΗ