Επιστροφή στα σχολεία

Συγγραφέας: ΚΟΥΓΙΟΥΡΗ ΕΛΕΝΗ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 06-05-2021

Για να είμαστε έτοιμοι επιστρέφοντας στο σχολείο τη Δευτέρα 10/5 μπορείτε να δείτε στη σελίδα ”Μαθήματα ημέρας 2021” το πρόγραμμα μαθημάτων και τι είχαμε για τις διακοπές του Πάσχα.

Για να ενημερωθείτε για τις οδηγίες επαναλειτουργίας του σχολείου πατήστε εδώ

Εξ αποστάσεως διδασκαλία

Συγγραφέας: ΚΟΥΓΙΟΥΡΗ ΕΛΕΝΗ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 12-02-2021

Αγαπητοί μαθητές/τριες, γονείς και κηδεμόνες,

Σύμφωνα με το έκτακτο μέτρο της αναστολής της διά ζώσης εκπαιδευτικής λειτουργίας σχολικών μονάδων/τμημάτων Π/θμιας Εκπαίδευσης, προς τον σκοπό αντιμετώπισης της διασποράς του κορωνοϊού COVID-19, παρέχεται εξ αποστάσεως εκπαίδευση,

Από την Πέμπτη 11 Φεβρουαρίου 2021 ξεκινούν τα διαδικτυακά μαθήματα καθημερινά 2.10 – 5.20 μ.μ.

Επιστροφή στο σχολείο 11/01/2021

Συγγραφέας: ΚΟΥΓΙΟΥΡΗ ΕΛΕΝΗ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 08-01-2021

Σύμφωνα με τις τελευταίες ενημερώσεις του Υπουργείου Παιδείας τα σχολεία ανοίγουν πάλι στις 11/01/2021. Για να μπούμε πάλι στον ρυθμό και να είμαστε έτοιμοι για τη Δευτέρα δείτε το πρόγραμμά μας που θα ισχύει ξανά.

Η ώρα προσέλευσης  παραμένει  ίδια . Για τους μαθητές της Στ΄ τάξης η ώρα σχολάσματος θα είναι 13:20. Το ολοήμερο σχολείο και η μεταφορά των μαθητών με λεωφορείο θα γίνονται κανονικά από Δευτέρα 11/1. Θα ενημερωθείτε αναλυτικότερα μέσω email από το σχολείο μας και όπως πάντα μπορείτε να επισκέφτεστε και την επίσημη ιστοσελίδα του σχολείου μας 1ο Δημοτικό Σχολείο Βάρης .

Θα τα πούμε σύντομα από κοντά !

Καλή μας αρχή!

Ενημέρωση προγράμματος

Συγγραφέας: ΚΟΥΓΙΟΥΡΗ ΕΛΕΝΗ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 17-11-2020

Μόλις αναρτήθηκε το πρόγραμμα για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση. Μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα εδώ. Εντός της ημέρας θα σας αποσταλεί προσωπικό mail στο οποίο θα αναγράφονται το πρόγραμμα αλλά και οι διευθύνσεις των εκπαιδευτικών.  Αν δε λάβετε το σχετικό mail παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου με mail στο elekougi@sch.gr

Για να δείτε τι χρειάζεται να έχετε για την αυριανή μέρα πατήστε εδώ.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Συγγραφέας: ΚΟΥΓΙΟΥΡΗ ΕΛΕΝΗ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 16-11-2020

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Από τις 16 Νοεμβρίου 2020 τα Δημοτικά σχολεία κλείνουν μέχρι τις 30 Νοεμβρίου. Για το διάστημα αυτό η Κυβέρνηση έχει δρομολογήσει την τηλεκπαίδευση. Προκειμένου να ενημερώνεστε σχετικά, σε επίπεδο σχολικής μονάδας ,  παρακαλείστε να επισκέπτεστε τακτικά τόσο  την ιστοσελίδα του σχολείου μας 1ο Δημοτικό Σχολείο Βάρης όσο και το προσωπικό σας ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στο οποίο θα λαμβάνετε ηλεκτρονικά ενημερωτικά μηνύματα από τη διεύθυνση και τους εκπαιδευτικούς όταν χρειάζεται. Η παρούσα ιστοσελίδα θα αποτελεί το σημείο αναφοράς μας για την καθοδήγηση των μαθητών στις καθημερινές τους υποχρεώσεις.

Την Τετάρτη 18/11 θα γίνει η έναρξη της σύγχρονης τηλεκπαίδευσης. Σύντομα θα λάβετε διευκρινιστικά emails με όλα τα απαραίτητα για την προετοιμασία των μαθητών .

Καλή δύναμη σε μικρούς και μεγάλους!

Καλώς ήλθατε

Συγγραφέας: ΚΟΥΓΙΟΥΡΗ ΕΛΕΝΗ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 20-09-2020

Καλώς ήρθατε στη σελίδα μας! Μια σελίδα που φτιάχτηκε από ανάγκη να προσαρμοστούμε στις πρωτόγνωρες συνθήκες και απαιτήσεις της νέας σχολικής χρονιάς. Σκοπό έχει να καλύψει τις όποιες αποστάσεις δημιουργούνται από τα μέτρα προστασίας για τον κορωνοϊό . Μέτρα που μας ωθούν  να χρησιμοποιούμε με φειδώ, όσο περισσότερο μπορούμε, το έντυπο υλικό που μέχρι τώρα αποτελούσε αναπόσπαστο βοηθητικό κομμάτι της μαθησιακής διαδικασίας. Στο πλαίσιο αυτό, θα περιορίσουμε στο ελάχιστο το μοίρασμα των φυλλαδίων στην τάξη, ιδίως εκείνων που είναι απαραίτητα συχνά, όπως είναι τα σχεδιαγράμματα ιστορίας. Για τον λόγο αυτό κι όχι μόνο, θα λειτουργεί επικουρικά η συγκεκριμένη σελίδα για να μας υποστηρίξει σε όλα όσα μας περιορίζει ο κορωνοϊός στην τάξη.

Συγκεκριμένα, στον παρόντα διαδικτυακό χώρο που παρέχεται από τις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του Υπουργείου, θα μπορείτε να βρείτε καθόλη τη διάρκεια της χρονιάς ανά σελίδα τα εξής:

1. Στην «Αρχική» σελίδα: ανακοινώσεις για όσα χρειάζεται να σας ενημερώσουμε σε επίπεδο τμήματος .
  2. Στη σελίδα «Μαθήματα ημέρας»: όσα θα γίνονται στο σχολείο και τις εργασίες που θα ανατίθενται για το σπίτι ανά ημέρα. (Η σελίδα αυτή δε θα ενημερώνεται σε καθημερινή βάση, παρά μόνο τις ημέρες εκείνες που θα σημειώνεται απουσία μαθητή του τμήματος για να διευκολύνεται η ενημέρωσή σας σχετικά με τα μαθήματα).
  3. Στη σελίδα «Σχεδιαγράμματα Ιστορίας» : τα σχεδιαγράμματα και τις ερωτήσεις της Ιστορίας ανά κεφάλαιο. Δε θα χρειάζεται η εκτύπωσή τους , απλά η μελέτη τους για να βοηθήσουν στην κατανόηση του κειμένου του σχολικού βιβλίου.
  4. Στη σελίδα «Επικοινωνία» : την ηλεκτρονική διεύθυνση της εκπαιδευτικού του τμήματος. Το συγκεκριμένο email διατίθεται μόνο για σχολικές εργασίες που θα ανατίθενται στους μαθητές (σε περίπτωση αναστολής των μαθημάτων) και δε χρησιμοποιείται εφόσον λειτουργεί το σχολείο με φυσική παρουσία. Για οποιαδήποτε επικοινωνία με την εκπαιδευτικό θα πρέπει να καλείτε στο τηλέφωνο του σχολείου.

Ανάλογα με τις εκπαιδευτικές ανάγκες που θα προκύπτουν κατά τη διάρκεια της χρονιάς, ενδέχεται να δημιουργηθούν και νέες σελίδες στα περιεχόμενα του συγκεκριμένου ιστότοπου, για τη λειτουργία των οποίων θα ενημερώνεστε με ανακοινώσεις μέσα από την αρχική σελίδα. Για το λόγο αυτό, καλό θα ήταν να επισκέπτεστε τακτικά την παρούσα εκπαιδευτική διαδικτυακή σελίδα.

Καλή αρχή σε όλους μας!