Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών -“Alternative Math” (“Εναλλακτικά Μαθηματικά”) a Short Film

Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών – Από τη μεριά του δασκάλου

Alternative Math – Εναλλακτικά Μαθηματικά

Ίσως ένα από τα πιο έξυπνα και συναρπαστικά μικρού μήκους που κυκλοφορούν, το ALTERNATIVE MATH, ένα εννιάλεπτο αμερικανικό φιλμάκι του 2017 σε σκηνοθεσία του David Maddox, φορτωμένο με πολλά βραβεία και αναγνώσεις, είναι ένα βαθιά πολυεπίπεδο και εξαιρετικά εκλεπτυσμένο κομμάτι έξυπνης κωμωδίας.

Η ηρωίδα μας είναι μια βετεράνος δασκάλα δημοτικού που προσπαθεί να εξηγήσει στον μαθητή της ότι 2+2=4. Το παιδί, ωστόσο, πιστεύει ακράδαντα ότι η απάντηση είναι 22. Το ίδιο και οι γονείς του. Πώς τολμά αυτή η  δασκάλα να λογοκρίνει το παιδί τους και να του περιορίζει τη μάθηση; Τι είδους εκπαιδευτικός μπορεί να το κάνει αυτό; Οι γονείς του παιδιού είναι έξω φρενών και σύντομα η ηρωίδα μας παγιδεύεται σε μια βίαιη επίθεση από τα μέσα ενημέρωσης και μια σχολική επιτροπή που απαιτεί την παραίτησή της.

Αυτό που κάνει αυτή την ταινία τόσο ξεχωριστή είναι ότι λειτουργεί σε τόσα πολλά επίπεδα. Λειτουργεί κωμικά, αλλά λίγο πιο βαθιά βρίσκουμε μια αλληγορία για τον σύγχρονο κόσμο μας που φέρει μια ανησυχητική προειδοποίηση. Τι συμβαίνει όταν οι πεποιθήσεις  επιβάλλονται σε τέτοιο βαθμό ώστε να  αμφισβητούνται οι βασικές γνώσεις; Τι συμβαίνει σε ένα κόσμο όπου το δικαίωμα στην ελευθερία του λόγου γίνεται πιο σημαντικό από την αναγνώριση των γεγονότων; Η ηρωίδα μας αντιμετωπίζει την κατάσταση με αξιοπρέπεια, ψυχραιμία και στεγνό χιούμορ, βαθιά πεπεισμένη ότι στο τέλος  κοινός νους θα υπερισχύσει. Πού έχει κρυφτεί όμως ο κοινός νους στο σύγχρονο κόσμο;