Διακρίσεις των Ελλήνων μαθητών στους Διεθνείς Μαθηματικούς Διαγωνισμούς

Η 62η Διεθνής Μαθηματική Ολυμπιάδα διοργανώθηκε διαδικτυακά από τη Ρωσία με έδρα την Αγία Πετρούπολη κατά το διάστημα 14-24 Ιουλίου 2021.

Οι Έλληνες μαθητές σε έναν ιδιαίτερα δύσκολο και απαιτητικό διαγωνισμό, κατέκτησαν δύο Χάλκινα Μετάλλια και μία Εύφημη Μνεία. Συγκεκριμένα:

Εμμανουήλ Δημήτριος Πρότυπο Λύκειο Ευαγγελικής Σχολής Σμύρνης Χάλκινο Μετάλλιο
Λιγνός Ορέστης Εκπαιδευτήρια «Η Ελληνική Παιδεία» Χάλκινο Μετάλλιο
Γεωργελές Γεώργιος 2ο Γενικό Λύκειο Ξάνθης Εύφημη Μνεία

Αρχηγός της Ελληνικής αποστολής ήταν ο Πρόεδρος της Επιτροπής Διαγωνισμών της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, Ομότιμος Καθηγητής ΕΜΠ κ. Ανάργυρος Φελλούρης, υπαρχηγός ο διδάκτωρ μαθηματικός κ. Σιλουανός Μπραζιτίκος και παρατηρητής Α ο διδάκτωρ μαθηματικός κ. Αχιλλέας Συνεφακόπουλος.

Στις 29 Ιουνίου μέχρι 3 Ιουλίου 2021 διοργανώθηκε η 25η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων διαδικτυακά από την Μολδαβία με έδρα το Κιζινάου.

Οι Έλληνες μαθητές κατέκτησαν ένα Αργυρό και τέσσερα Χάλκινα Μετάλλια. Συγκεκριμένα:

Πετράκης Διονύσιος Γυμνάσιο Κανήθου Ευβοίας Αργυρό Μετάλλιο
Γαλαμάτης Γιάννης Π. Σ. Παν/μίου Θεσσαλονίκης Χάλκινο Μετάλλιο
Γαλανόπουλος Κωνσταντίνος 2ο Γυμνάσιο Πύργου Χάλκινο Μετάλλιο
Εξάρχου  Στάθης 3ο Γυμνάσιο Κομοτηνής Χάλκινο Μετάλλιο
Ζαρογουλίδης Μάριος Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη Χάλκινο Μετάλλιο

Αρχηγός της Ελληνικής αποστολής ήταν ο διδάκτωρ μαθηματικός κ. Σιλουανός Μπραζιτίκος, υπαρχηγός ο μαθηματικός Ευάγγελος Ζώτος και παρατηρητής ο διδάκτωρ μαθηματικός κ. Αχιλλέας Συνεφακόπουλος.

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία προετοιμάζει και υποστηρίζει τις προσπάθειες αυτών των μαθητών, πάντα σε εθελοντική βάση, στο πλαίσιο του στόχου της, που είναι η αναβάθμιση της Μαθηματικής Παιδείας και Εκπαίδευσης στη χώρα μας.

Σχετικά με ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΕΥΘΥΜΙΟΥ

Καθηγητής Μαθηματικός, Msc στο 1ο ΕΠΑΛ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ «Ευγένιος Ευγενίδης»

Περισσότερες πληροφορίες
Δημοσιεύθηκε στην Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.