Η ανακοίνωση της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας για τα θέματα στα Μαθηματικά Προσανατολισμού Ημερήσιων & Εσπερινών Γενικών Λυκείων

ΕΛΛΗΝΙΚΗ  ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ  ΕΤΑΙΡΕΙΑ

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ
ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ ΚΑΙ ΕΣΠΕΡΙΝΩΝ ΓΕΝΙΚΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ
Τετάρτη 16 Ιουνίου 2021
Μαθηματικά Προσανατολισμού

Θέμα Α

Θεωρία

Θέμα Β

Τα ερωτήματα καλύπτουν μεγάλο μέρος της εξεταστέας ύλης ελέγχοντας βασικές γνώσεις.

Θέμα Γ

Το θέμα αυτό περιέχει ερωτήματα που σε μεγάλο βαθμό λειτουργούν συμπληρωματικά ως προς την κάλυψη της εξεταστέας ύλης σε σχέση με το Θέμα Β.

Θέμα Δ

Το Δ1 είναι άσκηση του σχολικού βιβλίου.

Τα ερωτήματα Δ2 και Δ3 απαιτούν πολύ καλή γνώση της ύλης των προηγούμενων τάξεων. Απευθύνονται σε καλά προετοιμασμένους υποψήφιους με ευχέρεια σε αλγεβρικούς χειρισμούς..

Το Δ4 χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή χωρίς όμως να  παρουσιάζει αυξημένη δυσκολία.

ΓΕΝΙΚΑ ΣΧΟΛΙΑ

•    Εξετάζεται το σύνολο σχεδόν της ύλης.
•    Αρκετά ερωτήματα σχετίζονται με το σχολικό βιβλίο.
•    Η επιτυχής αντιμετώπιση των θεμάτων απαιτεί πολύ καλή γνώση της ύλης των προηγούμενων τάξεων.
•    Τα θέματα παρουσιάζουν ορθή κλιμάκωση ως προς τη δυσκολία με αποτέλεσμα να αναμένεται ομαλή κατανομή της βαθμολογίας και ανταποκρίνονται σε μεγάλο βαθμό στις ιδιαίτερες φετινές συνθήκες.

Σχετικά με ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΕΥΘΥΜΙΟΥ

Καθηγητής Μαθηματικός, Msc στο 1ο ΕΠΑΛ ΔΙΔΥΜΟΤΕΙΧΟΥ «Ευγένιος Ευγενίδης»

Περισσότερες πληροφορίες
Δημοσιεύθηκε στην Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.