Διερεύνηση αναγκών εξοπλισμού

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες

Η προχθεσινή μας (08-04-2020) δημοσίευση με τίτλο «ΕΠΕΙΓΟΝ: Διερεύνηση αναγκών εξοπλισμού πρόσβασης στην Εξ.Α.Ε.» αποσκοπούσε στη διερεύνηση των αναγκών των μαθητών μας για ηλεκτρονικές συσκευές, προκειμένου να εξασφαλιστεί η ισότιμη πρόσβασή τους στην εκπαιδευτική διαδικασία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης. Για το σκοπό αυτό, και με βάση το εσπευσμένο του χαρακτήρα της εγκυκλίου που μας απεστάλη από το Υπουργείο Παιδείας, προχωρήσαμε στην άμεση διερεύνηση των αναγκών αυτών, αξιολογώντας:

• τα συνολικά στοιχεία πρόσβασης των μαθητών μας στις διαδικασίες εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, όπως αυτά προκύπτουν από το αριθμό των μαθητικών λογαριασμών στο ΠΣΔ και τη συμμετοχή τους στην έως τώρα διαδικασία
  • τη γνώμη των εκπαιδευτικών για τις ανάγκες που αντιμετωπίζουν οι μαθητές τους
  • τα στοιχεία που συγκεντρώθηκαν από τη φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος που δημιουργήσαμε και στην οποία ανταποκρίθηκε σημαντικός αριθμός οικογενειών.

Αντιλαμβανόμαστε πως το περιεχόμενο της συγκεκριμένης δημοσίευσης, το οποίο αναπαρήγαγε άλλωστε το γράμμα και το πνεύμα της σχετικής εγκυκλίου του Υπουργείου που μας γνωστοποιήθηκε (την οποία παραθέτουμε εδώ προς ενημέρωσή σας), δημιούργησε εύλογα προσμονή στις οικογένειες των μαθητών μας πως θα εξασφαλιστεί εξοπλισμός ο οποίος θα δανειστεί στους μαθητές προς χρήση για το διάστημα που το σχολείο θα παραμείνει κλειστό.

Χθεσινή (09-04-2020) όμως εγκύκλιος του Υπουργείου Παιδείας αναιρεί τον διαφαινόμενο αρχικό σχεδιασμό, στο μέτρο τουλάχιστον που προσδιορίζει πως η καταγραφή αναγκών εξοπλισμού  φορητών ηλεκτρονικών υπολογιστών/συσκευών αφορά αποκλειστικά τη σχολική μονάδα και επ’ ουδενί τα φυσικά πρόσωπα όπως οι μαθητές ή οι εκπαιδευτικοί.

Δεν γνωρίζουμε ποια θα είναι η εξέλιξη του θέματος, ωστόσο λυπούμαστε αν δημιουργήθηκε η προσμονή στις οικογένειες των μαθητών μας για την εξασφάλιση φορητού εξοπλισμού, κάτι που με βάση την πρόσφατη εγκύκλιο δεν είναι σαφές. Σε κάθε περίπτωση θεωρούμε πως το σχολείο καταβάλλει κάθε προσπάθεια για την έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση των μελών της σχολικής μας κοινότητας, ωστόσο η ρύθμιση τέτοιων θεμάτων ξεπερνά κατά πολύ τη δική μας αρμοδιότητα και δυνατότητα.