“Βότανα πολλά από τα χρόνια τα παλιά”

Πώς χρησιμοποιούσαν οι άνθρωποι τα βότανα στα παλιά χρόνια; πού τα έβρισκαν;  ποιες ασθένειες θεράπευαν ; ποια βότανα γνώριζαν; Αυτές και πολλές άλλες ερωτήσεις των παιδιών  απάντησε η κ. Μαρία, γιαγιά μαθητή του σχολείου μας,η οποία επισκέφθηκε το νηπιαγωγείο και αφηγήθηκε στα παιδιά προσωπικές εμπειρίες και βιώματα της παιδικής της ηλικίας,σχετικά με τη χρήση των βοτάνων. Μίλησε στους μαθητές για τον τρόπο που τα συνέλεγαν στον Κίσσαβο, για τους βοτανολόγους που μάζευαν βότανα στα βουνά,ακόμη και για το ”ζαρπούνι” , ένα βότανο που  φύτρωνε στον Κίσσαβο και το χρησιμοποιούσαν στη μαγειρική.Τα παιδιά άκουσαν με μεγάλο ενδιαφέρον την αφήγηση,και ευχαρίστησαν την κ. Μαρία χαρίζοντάς της μια όμορφη αφίσα.

Στο τέλος απόλαυσαν μία  πεντανόστιμη σπιτική χορτόπιτα ,φτιαγμένη από τη κ. Μαρία, γιατί όπως μας έχει μάθει ο Ιπποκράτης, η υγιεινή διατροφή είναι πολύ σημαντική!!! Ευχαριστούμε πολύ την κ. Μαρία για την ωραία αφήγηση που μας έκανε και φυσικά για την προσφορά της πίτας στα παιδιά!