Πρόσκληση σε ημερίδα για τον Covid 19 για γονείς κι εκπαιδευτικούς.

ΘΕΜΑ: «Πρόσκληση σε Ημερίδες για τον Εμβολιασμό COVID-19»

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας στο πλαίσιο της έγκυρης◊

ενημέρωσης σχετικά με τον εμβολιασμό της σχολικής κοινότητας, διοργανώνει επιστημονικές

διαδικτυακές ημερίδες (webinar) με θέμα: «Εμβολιασμός COVID-19 : Προστατεύομαι και προστατεύω», την Τρίτη 7 Σεπτεμβρίου 2021, από τις 9.00 π.μ. έως τις 11.00 π.μ. το πρωί για

εκπαιδευτικούς και το απόγευμα από τις 6.00 μ.μ. έως τις 8.00 μ.μ. για γονείς και κηδεμόνες

των μαθητών της Α/θμιας Εκπ/σης Λάρισας.

Οι ενημερωτικές ημερίδες (webinar) διαρθρώνονται σε:

Α΄ Μέρος: Εισηγήσεις από εκπροσώπους της επιστημονικής κοινότητας σε θέματα που

αφορούν στην πληροφόρηση και ενημέρωση, για την καταπολέμηση μύθων και φόβων, γύρω

από τον εμβολιασμό κατά του Covid 19.

Β΄ Μέρος: Διάλογος με βάση τα ερωτήματα και τους προβληματισμούς που θα θέσουν

προς συζήτηση οι συμμετέχοντες/ουσες.

Για τη συμμετοχή στις ενημερωτικές ημερίδες (webinar) και ειδικότερα την είσοδο, παρακολούθηση, υποβολή ερωτημάτων και επιβεβαίωση συμμετοχής επισημαίνονται τα ακόλουθα: 1. Οι ενημερωτικές ημερίδες (webinar) θα πραγματοποιηθούν μέσω της πλατφόρμας Cisco Webex Events και οι σύνδεσμοι από τους οποίους οι συμμετέχοντες/ουσες, θα εισέλθουν είναι:

Α.Τρίτη 7 Σεπτεμβρίου 2021: 9.00 π.μ. έως 11.00 π.μ. το πρωί για εκπαιδευτικούς:

Β. Τρίτη 7 Σεπτεμβρίου 2021: 6.00 μ.μ. έως τις 8.00 μ.μ. το απόγευμα για γονείς και κηδεμόνες:

2. Οι συμμετέχονες/ουσες έχουν τη δυνατότητα -σε όλη τη διάρκεια των ενημερωτικών ημερίδων (webinar) – να επικοινωνούν μέσω του Chat της Cisco Webex Event και να θέτουν ερωτήματα στους εισηγητές ή να καταθέτουν τους προβληματισμούς τους μέσω του Q & A (Questions & Answers), όπου θα δηλώνουν και το όνομα του εισηγητή στον οποίο απευθύνονται. Μετά το τέλος των εισηγήσεων, τα ερωτήματα αυτά θα τεθούν προς “συζήτηση” και οι προσκεκλημένοι εισηγητές θα καλούνται να εκφράσουν τις θέσεις τους.

3. Οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να λάβουν “Βεβαίωση Συμμετοχής” θα συμπληρώνουν τα προσωπικά στοιχεία τους στο σύνδεσμο που θα δοθεί κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου. Προσκεκλημένοι εισηγητές θα είναι οι κ.κ.:

-Χατζηχριστοδούλου Χρήστος, Καθηγητής Υγιεινής και Επιδημιολογίας του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Δ/ντής του Περιφερειακού Εργαστηρίου Δημόσιας Υγείας Ε.Ο.Δ.Υ., Μέλος της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων του Υπουργείου Υγείας, με θέμα εισήγησης: «Μέτρα αντιμετώπισης COVID-19 στα σχολεία»,

-Παπαευαγγέλου Βάνα, Καθηγήτρια Παιδιατρικής Λοιμωξιολογίας του Τμήματος Ιατρικής του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, Δ/ντρια της Γ΄ Παιδιατρικής κλινικής, Μέλος της Εθνικής Επιτροπής Εμβολιασμών του Υπουργείου Υγείας, με θέμα εισήγησης: «Εμβολιασμός της σχολικής κοινότητας για την προστασία από τον COVID-19»,

-Γιαννακόπουλος Κων/νος, Πρόεδρος Ιατρικού Συλλόγου Λάρισας, Παιδίατρος, με θέμα εισήγησης: «Οι στόχοι του εμβολιασμού»,

-Σπελέτας Ματθαίος, Καθηγητής Ανοσολογίας του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, με θέμα εισήγησης: «Αποτελεσματικότητα του εμβολιασμού και προοπτικές».