Eπίσκεψη στο μνημείο του Ιπποκράτη και στο βοτανικό κήπο

Ένα πολύ όμορφο πρωινό περάσαμε με τους μαθητές μας στην επίσκεψη που κάναμε στο μνημείο του Ιπποκράτη και στο βοτανικό κήπο.
Είδαμε το άγαλμα του Ιπποκράτη σμυλεμένο από τον γλύπτη Καλακαλά, απαγγείλαμε τον όρκο του Ιπποκράτη και θυμηθήκαμε τις ρήσεις του.

Ευχαριστούμε τον πρόεδρο του συλλόγου “Ο Ιπποκράτης στη Λάρισα”, κο Ρίζο Χαλιαμπάλια για την όμορφη ξενάγηση που μας έκανε.

Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε τον βοτανικό κήπο και ο κος Μανούσιος μας μίλησε για τα βότανα και την αξία τους στην υγεία του ανθρώπου. Μυρίσαμε βότανα, είπαμε παροιμίες και παίξαμε παιχνίδια, όπως περνά περνά η μέλισσα και κάναμε αθλητικές δραστηριότητες. Φάγαμε στη φύση πάντα υγιεινα φαγητά.

Γυρίσαμε στο σχολείο αναζωογονημένοι, γιατί όπως λέει και ο Ιπποκράτης, ο περίπατος στη Φύση βοηθάει όχι μόνο τη σωματική αλλά και την ψυχική υγεία.