Δώσαμε και πήραμε χαρά!

Eπίσκεψη στο Ελληνικό Παιδικό Χωριό στο Φίλυρο

του Σωτήρη Ρουστέμη (Β5)

Στις 8 Απριλίου του 2019 «Τα Φυλλαράκια», η συντακτική ομάδα της εφημερίδας του σχολείου μας, πραγματοποίησε μία επίσκεψη στο Ελληνικό Παιδικό Χωριό που βρίσκεται στο Φίλυρο. Σκοπός της επίσκεψης, ήταν να συνδράμουμε  στο σπουδαίο έργο που επιτελείται εκεί, όχι μόνο οικονομικά με τα έσοδα από την πώληση της σχολικής μας εφημερίδας, αλλά και με ρούχα, παιχνίδια, βιβλία και τρόφιμα που προσφέραμε με χαρά. Στο Ελληνικό παιδικό χωριό του Φιλύρου πληροφορηθήκαμε ότι φιλοξενούνται παιδιά που στερούνται την ομαλή ζωή μέσα σε μία ζεστή οικογένεια. Παιδιά εγκαταλελειμμένα από τους γονείς τους ή με γονείς που έχουν κριθεί ακατάλληλοι για την ανατροφή τους. Μερικά από τα παιδιά που ζουν εκεί μάλιστα χάρηκαν που βρέθηκαν σε αυτό το περιβάλλον, που τους προσφέρει απλόχερα φροντίδα και ασφάλεια και που τους περιμένει πάντα μια ζεστή αγκαλιά.

Ακούγοντας την κοινωνική λειτουργό κ. Νεραντζούλα Ράσκου να μας διηγείται γεγονότα από  περιπτώσεις παιδιών που βρίσκονται και μένουν πλέον στο Παιδικό Χωριό στεναχωρηθήκαμε και προβληματιστήκαμε. Εκτιμήσαμε την καθημερινότητά μας, το προνόμιο που έχουμε να ζούμε με την οικογένειά μας στο δικό μας σπίτι και καταλάβαμε πως όλα τα «πράγματα» που θεωρούμε εμείς αυτονόητα δεν είναι για όλους το ίδιο.