Σε μένα μιλάς;

Μια ρεαλιστική απεικόνιση της κατάντιας της κοινωνίας μας

Χατζηβρέττας Δημήτριος Β3

Οι μαθητές των Β’ και Γ’ τάξεων του Γυμνασίου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την παράσταση του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος «Σε μένα μιλάς;».

Στο τολμηρό αυτό έργο, ο Ράινερ Χάχφελντ παρακολουθεί την καθημερινότητα τεσσάρων εφήβων μετά την αυτοκτονία του συμμαθητή τους. Από την πρώτη κιόλας σκηνή, βυθιζόμαστε στην ιδιαίτερα πρωτόγνωρη ατμόσφαιρα της νεανικής ηλικίας που ξεχειλίζει από απερισκεψία και επιπολαιότητα. Παρόλο που οι περισσότεροι χαρακτήρες φέρονται με άσχημο τρόπο, χλευάζοντας τον συνάνθρωπό τους, κατανοούμε τη συμπεριφορά τους, ταυτιζόμαστε και νοιαζόμαστε με αυτούς. Η παράσταση με την έντονη μουσική της, τις ρεαλιστικές σκηνές, τις εξαιρετικές ερμηνείες, τον υπέροχο φωτισμό και τα πολύχρωμα σκηνικά καταφέρνει να μας δείξει τι σημαίνει να μεγαλώνεις, να ψάχνεις την ταυτότητά σου, να αλλάζεις, να ερωτεύεσαι. Είναι η πλήρης απεικόνιση της εφηβικής ζωής, των πολλαπλών προβλημάτων των οικογενειών και της παραμέλησης των παιδιών από τους γονείς τους. Είναι ένα «ποίημα» αφιερωμένο στην κατάντια της κοινωνίας μας. Κυριότερα όμως θίγει με πρωτότυπους τρόπους ένα από τα σοβαρότερα προβλήματα της κοινωνίας μας, το bullying. Οι ήρωες στο έργο δέχονται τη βία και τους υποτιμητικούς χαρακτηρισμούς με αποτέλεσμα να πληγώνονται, να μένουν μόνοι, και να οδηγούνται σε ψυχολογικά προβλήματα και στον θάνατο. Βέβαια, πίσω από τους θύτες και τα θύματα μοιάζει να κρύβεται η απεγνωσμένη ανάγκη για αγάπη, για αναγνώριση, για σεβασμό, για σχέση. Όλοι ζητάμε αγάπη. Μόνο που το κάνουμε με λάθος τρόπο.