ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΦΤΩΧΕΙΑ – ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΠΕΙΝΑ

Το πρόγραμμα “17 στόχοι δράσης για ένα καλύτερο μέλλον”, στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων της σχολικής χρονιάς 2021-2022, έδωσε στο ΣΤ2 του σχολείου μας την έμπνευση και τη χαρά να συγκεντρώσει ρούχα, παπούτσια και τρόφιμα για οικογένειες που τα έχουν ανάγκη! Το Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2022, γύρω στις 11.00 π.μ. καταφθάσαμε σαν μικροί “Αϊ-Βασίληδες” στον Ιερό Ναό Περιβλέπτου, όπου μας περίμενε ο πατήρ Χρήστος για να παραλάβει όσα είχαμε συγκεντρώσει με την καθοδήγηση και τη βοήθεια της δασκάλας μας, κύριας Θεοδούλης (Λούλας) Κοκκίνη.

Η κοινωνική προσφορά του 7ου Ημιμαραθωνίου της Αθήνας - Fosonline

Οι δύο πρώτοι στόχοι δράσης, “μηδενική φτώχεια”, “μηδενική πείνα”, βρίσκονται στο τέρμα του δρόμου που πήραμε εκείνο το πρωινό…
Είναι μεγάλη χαρά να παίρνεις, αλλά μεγαλύτερη χαρά είναι να δίνεις! Μακάρι να μείνουμε όλοι ενωμένοι πάνω σε αυτό το δρόμο!
Μηδενική φτώχεια! Μηδενική πείνα! Άπειρη ΑΓΑΠΗ!
2021 22 Merimna