Απρ 06 2015

Χάρτινη σακούλα…….αυγό έκπληξη!!!!!!!

Συντάκτης: κάτω από Πάσχα

Ολοκληρώνουμε τις πασχαλινές κατασκευές μας με την χάρτινη σακούλα κολάζ που θα υποδεχτεί τα πασχαλινά δωράκια των μαθητών μας!

Υλικά που χρειαστήκαμε:

• 1 χάρτινη σακούλα για κάθε μαθητή
  • χαρτόνι κανσον λευκό και πορτοκαλί
  • κίτρινη τέμπερα
  • πινέλα
  • χαρτί κουζίνας
  • κόλλα
  • ψαλίδι
  • χόρτο
  • ματάκια
  • κορδέλα

Αρχικά σχεδιάσαμε με μαύρο μαρκαδόρο και κόψαμε το αυγό στο οποίο τα παιδιά έβαλαν κόλλα και το γέμισαν με κομματάκια από χαρτί κουζίνας, τα οποία έκοβαν μόνα τους (λεπτή κινητικότητα). Στη συνέχεια, σχεδιάσαμε και κόψαμε το κοτοπουλάκι το οποίο τα παιδιά έβαψαν με κίτρινη τέμπερα και πινέλα. Αφού τα αφήσαμε στον ήλιο και στέγνωσαν, τα παιδιά κόλλησαν ματάκια και τη μύτη. Ενώσαμε το κάθε κοτοπουλάκι με το αυγό του και τα κολλήσαμε πάνω στη σακούλα με κόλλα ρευστή. Τα παιδιά στο κάτω μέρος έβαλαν με πινέλο κόλλα και κόλλησαν χόρτο. Τέλος, τη στολίσαμε με μια κορδέλα και ένα πασχαλινό αυγό.

2015-03-17 09.30.002015-03-30 09.29.12