Επίσκεψη στο Γηροκομείο Ι.Μ. Φλωρίνης

Μαθητές και εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας επισκεφθήκαμε και φέτος το Γηροκομείο της Ι.Μ. Φλωρίνης, που βρίσκεται πίσω από το Ι.Ν. Αγίας Παρασκευής. Προσφέρθηκε ευγενικά ο οδηγός του «Τρένου της Φωτιάς» να μας μεταφέρει από το Σχολείο ως το Γηροκομείο και τον ευχαριστούμε για την όμορφη εμπειρία. Οι γέροντες μας υποδέχθηκαν με πολλή χαρά. Υπό τη διεύθυνση του καθηγητή μουσικής, κ. Αθανάσιου Βουγιουκλή, οι μαθητές μας έψαλλαν επίκαιρους ύμνους και κάλαντα. Με μέριμνα της φιλολόγου του Σχολείου, κας Σοφίας Αλεξοπούλου, συγκεντρώθηκε ένα ποσό, το οποίο δόθηκε στον υπεύθυνο του γηροκομείου, προκειμένου να το αξιοποιήσει όπου και όπως χρειάζεται. Στο βίντεο που ακολουθεί, θα ακούσετε πως «η ζωή περνά γρήγορα, δεν είναι μόνο νιάτα, υγεία και ομορφιά, είναι και γεράματα, αρρώστιες και ρυτίδες», επίσης όμως ότι «το να γερνά κάποιος και να βλέπει ρυτιδιασμένο το πρόσωπό του είναι προνόμιο, το οποίο πολλοί δεν το έχουν»…Μετά την ανταλλαγή δώρων και γλυκών, αποχωρήσαμε με μία αγαλλίαση βλέποντας τους γέροντες να έχουν θετική διάθεση, ανανεώνοντας το ραντεβού μας για την επόμενη χρονιά.