Συλλαλητήριο για τη Μακεδονία…

Πραγματοποιήθηκε εχθές το συλλαλητήριο για τη Μακεδονία, στην εσχατιά της πατρίδας μας, στα σύνορα με τη γείτονα χώρα, στην κεντρική πλατεία-πεζόδρομο της Φλώρινας. Οι κάτοικοι της πόλης και της επαρχίας Φλώρινας συμμετείχαν τόσο ενεργά όσο και ειρηνικά για τη μη εκχώρηση του ονόματος της Μακεδονίας. Όλοι οι χαιρετισμοί αλλά και η κεντρική ομιλία από τον πρόεδρο του «Αριστοτέλη», κ. Κωνσταντίνο Ραπτόπουλο, έθεσαν με στέρεα όσο και μη επιδεχόμενα αμφισβήτησης επιχειρήματα το γεγονός αλλά και τη βούληση ότι ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΙ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ. Αυτό έγραφε και το πανό του Σχολείου μας, το οποίο κρατούσαν οι μαθητές μας, οι οποίοι, μαζί με το Σύλλογο των εκπαιδευτικών, έδωσαν δυναμικό παρόν στην εκδήλωση. Το ψήφισμα, που ενέκρινε με ενθουσιασμό το κοινό, υπενθύμιζε μία πρωταρχική, ξεκάθαρη όσο και λησμονημένη επιταγή του πολιτεύματός μας: «Η εξουσία πηγάζει από το λαό (εντολέας) και υπηρετείται-εφαρμόζεται από την εκάστοτε εκλεγμένη κυβέρνηση (εντολοδόχος) προς το συμφέρον αυτού του λαού-της πατρίδας του».