«Ερωτόκριτος»

Στις 31 Μαρτίου  οι μαθητές /τριες της θεατρικής ομάδας του εκκλησιαστικού σχολείου Νεάπολης, στα πλαίσια των Δράσεων: 3 «Αξιοποίηση δυνατοτήτων και ευκαιριών για συνεργασίες με άλλα σχολεία» και 4 «Δημιουργία ηλεκτρονικού δικτύου εξ αποστάσεως γνωριμίας, προαγωγής γνώσεων, ψυχαγωγίας, αλληλοβοήθειας, συνεργασίας», επικοινώνησαν διαδικτυακά μέσω Skype με μαθητές του εκκλησιαστικού σχολείου της Λαμίας, με σκοπό την αλληλοδιδασκαλία και τη βιωματική δράση πάνω στο λογοτεχνικό κείμενο του «Ερωτόκριτου» του Βιτσέντζου Κορνάρου.

Συγκεκριμένα οι μαθητές του εκκλησιαστικού σχολείου της Λαμίας παρουσίασαν τα ιστορικά στοιχεία του συγγραφέα και την υπόθεση του έργου. Οι μαθητές/τριες του εκκλησιαστικού σχολείου Νεάπολης απέδωσαν θεατρικά, κείμενο του «Ερωτόκριτου» και ερμήνευσαν μουσικά, αποσπάσματα του έργου με συνοδεία μουσικού οργάνου (ούτι).

Κατηγορίες: Δράση 3η, Δράση 4η. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.