«Είμαστε ό,τι τρώμε…»

eimaste-afto-pou-trome

Το πρωινό αποτελεί ίσως το σημαντικότερο γεύμα της ημέρας και αναπόσπαστο κομμάτι ενός σωστού και ισορροπημένου διαιτολογίου. Στις μέρες μας όμως, δυστυχώς, αποτελεί μια πολυτέλεια της καθημερινότητας. Μελέτες δείχνουν ότι η κατανάλωση πρωινού από ενήλικες αλλά ακόμη περισσότερο από παιδιά, προσφέρει 2-5 φορές μεγαλύτερη πιθανότητα να καλύψουν τα 2/3 των συνιστώμενων ημερησίων προσλήψεων στις περισσότερες βιταμίνες και μέταλλα. Παράλληλα, έχει αποδειχθεί ότι ένα σωστό πρωινό βελτιώνει την απόδοση στο σχολείο, την ευκολία παρακολούθησης του μαθήματος και την πειθαρχεία του παιδιού.

Εδώ θα βρείτε το αρχείο-δραστηριότητα με τις διατροφικές συνήθειες των μαθητών του σχολείου και θα δείτε τι προϊόντα επιλέγουν να καταναλώσουν ως πρωινό γεύμα:

ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

diatrofi