city lab Xanthi

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας!

Με μεγάλη υπερηφάνεια ακούσαμε την είδηση για τη σπουδαία διάκριση του Οδυσσέα Κοτζαμπάση, μαθητή από το 2ο ΓΕΛ Ξάνθης, ο οποίος μετά την επιτυχία του στο μαθητικό Διαγωνισμό Φυσικής θα συμμετέχει στην ομάδα που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην Ολυμπιάδα Φυσικής, στην Ιαπωνία.

Διάκριση ωστόσο απέσπασε και η ομάδα του 2ου ΓΕΛ Ξάνθης που συμμετείχε στον διαγωνισμό City Lab Xanthi 2023, αποτελούμενη από τους μαθητές: Μελισσοπούλου Σταυρούλα, Πάγγου Βασιλεία, Παπαδοπούλου Δέσποινα, Παπατσιότσο Χρήστο και Τσουρέκα Μαρία-Ειρήνη. Ο διαγωνισμός με τίτλο «Μετάβαση στην κλιματικά ουδέτερη πόλη» πραγματοποιήθηκε το διήμερο 22-23 Απριλίου 2023».

Η ακριτική μας περιοχή για άλλη μια φορά αποδεικνύει πως διαθέτει μαθητές με ήθος, κίνητρο και κουράγιο, που κυνηγούν τα όνειρά τους, οπότε δικαίως αξίζουν τα πολλά μας συγχαρητήρια!