five_kingdoms

Τα 5 βασίλεια

Πρόκειται για μια δράση που πραγματοποιείται στο χώρο του ΕΚΦΕ Ξάνθης από ομάδες μαθητών Α’ τάξης Γυμνασίων της Ξάνθης.

Οι μαθητές παρατηρούν στα μικροσκόπια οργανισμούς από τα 5 βασίλεια (μονήρη, πρώτιστα, μύκητες, φυτά και ζώα).

Κατόπιν παρατηρούν δικό τους παρασκεύασμα κυττάρων κρεμμυδιού.

Οι ομάδες των μαθητών καθ’ όλη τη διάρκεια της δράσης καθοδηγούνται μέσα από την εφαρμογή για κινητές συσκευές “ActionBound”.

Πρόσβαση στο bound της συγκεκριμένης δράσης έχετε σκανάροντας τον παρακάτω QR code (με τον ενσωματωμένο QR code scanner της εφαρμογής ActionBound) ή πατώντας τον υπερσύνδεσμο.

Πατήστε τον παρακάτω υπερσύνδεσμο για να πάρετε πληροφορίες για τους οργανισμούς που παρατηρούν οι μαθητές/τριες κατά τη διάρκεια της δράσης αυτής

Παρουσίαση οργανισμών

Δείτε φωτογραφίες και σχόλια πατώντας πάνω στην ημερομηνία της παρακάτω δημοσίευσης.