Αρχική » Διαγωνισμοί Δευτεροβάθμια » Διεθνής Διαγωνισμός Πληροφοριακού Γραφήματος (infographic) «Ο Ήλιος με μια ματιά»

Ο διεθνής Διαγωνισμός Infographic “O Ήλιος με μια ματιά” αφορά τη δημιουργία ενός infographic, δηλαδή μιας γραφικής αναπαράστασης δεδομένων με εικόνες και κείμενο με θέμα τον Ήλιο.

Στον διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν ομάδες μαθητών/τριών (που δεν μπορούν να υπερβαίνουν τα τέσσερα άτομα) Γ’ Γυμνασίου ή Α΄ Λυκείου υπό την καθοδήγηση ενός/μία εκπαιδευτικού, ο/η οποίος/α δηλώνει τη συμμετοχή στην ιστοσελίδα της κοινοπραξίας EST στο https://est-east.eu/contest  (αν δεν λειτουργεί ο σύνδεσμος κάντε τον αντιγραφή-επικόλληση).

Εγγραφή μέχρι 12 Νοεμβρίου 2021 (δόθηκε παράταση από την αρχική ημερομηνία που ήταν η 30η Οκτωβρίου 2021):
Οι πληροφορίες που απαιτούνται για την εγγραφή περιλαμβάνουν:
(1) το όνομα και την ιστοσελίδα του σχολείου,
(2) το όνομα, τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, το τηλέφωνο και τη χώρα διαμονής του/της εκπαιδευτικού και
(3) τα ονόματα και τις ημερομηνίες γέννησης των μαθητών.

Δήλωση τίτλου του infographic δεν απαιτείται στη φόρμα εγγραφής.

Στη φόρμα εγγραφής οι εκπαιδευτικοί μπορούν να επιλέξουν τη μη δημοσιοποίηση των ονομάτων των μαθητών. Φυσικά απαιτείται η συναίνεση των γονέων-κηδεμόνων.

Υποβολή infographic μέχρι 20 Δεκεμβρίου 2021:
Το infographic μπορεί να υποβληθεί οποιαδήποτε στιγμή μετά την εγγραφή. Η προθεσμία υποβολής λήγει στις 20 Δεκεμβρίου 2021, και ώρα 23:59 Κεντρικής Ευρώπης.

Η επιλογή του θέματος για το infographic είναι ελεύθερη, αρκεί να έχει σχέση με τον Ηλιο.

Μόνο ένα σχέδιο μπορεί να υποβληθεί από την ίδια ομάδα μαθητών. Ο ίδιος εκπαιδευτικός έχει τη δυνατότητα να υποβάλει τόσα σχέδια όσα και οι ομάδες που καθοδηγεί.

Βραβεία:
Θα υπάρξουν τρία βραβεία.
Tα δύο καλύτερα σχέδια θα κερδίσουν ένα ταξίδι στην Τενερίφη (Κανάρια Νησιά, Ισπανία) για να επισκεφθούν το Αστεροσκοπείο Teide και τα διάφορα ευρωπαϊκά ηλιακά τηλεσκόπια που λειτουργούν εκεί. Το ταξίδι θα πραγματοποιηθεί γύρω στο Πάσχα (μέσα Απριλίου 2022).
Το τρίτο βραβείο θα είναι ένα πλήρες ηλιακό τηλεσκόπιο με φίλτρο στη γραμμή Hα, το οποίο θα παραμείνει ιδιοκτησία του σχολείου.

Εάν η πανδημία COVID19 δεν επιτρέπει ταξίδια εκείνη τη χρονική περίοδο, τα ταξίδια θα αντικατασταθούν από ένα καλής ποιότητας ηλιακό τηλεσκόπιο για κάθε σχολείο που θα βραβευτεί, της ίδιας περίπου τιμής με το ταξίδι.

Για περισσότερες πληροφορίες επισυνάπτονται η περιγραφή των κανόνων του διαγωνισμού και η έγκριση από το Υπουργείο.

Επίσης, μπορείτε να απευθύνεστε στα τηλ. 2661047655, 6972084055 (κ. Μουρούζης) και στο email info@panekfe.gr