Αρχική » Διαγωνισμοί Δευτεροβάθμια » ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ & ΛΥΚΕΙΟΥ 2021 “ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ”

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ & ΛΥΚΕΙΟΥ 2021 “ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ”

Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από το τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών και την Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση και θα διεξαχθεί το Σάββατο 20 Μαρτίου 2021. Δηλώσεις συμμετοχής έως 10 Μαρτίου 2021. Οι 40 μαθητές της Γ’ Λυκείου που θα πρωτεύσουν στην πρώτη φάση προκρίνονται στη δεύτερη φάση, που θα διεξαχθεί το Σάββατο 24 Απριλίου 2021 στο Πανεπιστήμιο Αθηνών. Οι 5 πρώτοι μαθητές της δεύτερης φάσης θα συγκροτήσουν την εθνική ομάδα, που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στη Διεθνή Ολυμπιάδα Φυσικής 2021, που θα διεξαχθεί τον Ιούλιο 2021 στη Λιθουανία. Περισσότερες πληροφορίες στο σχετικό έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.