Ε.Κ.Φ.Ε. Αλίμου

1ος όροφος αίθουσα 15)

Τηλέφωνο εργαστηρίου:  2109607765

e-mail:  mail@ekfe-alimou.att.sch.gr

Το Ε.Κ.Φ.Ε. υποστηρίζει εργαστηριακά τα Γυμνάσια και τα Γενικά και τα Επαγγελματικά Λύκεια των Δήμων Αγίου Δημητρίου, Αλίμου, Ελληνικού-Αργυρούπολης και Γλυφάδας.
Ειδικότερα:
1) Οργανώνει επιμορφωτικές συναντήσεις για του εκπαιδευτικούς ΠΕ 04 των σχολικών μονάδων της αρμοδιότητάς μας . Στηρίζει τους εκπαιδευτικούς  έξατομικευμένα.
2) Πραγματοποιεί επισκέψεις στις σχολικές μονάδες αρμοδιότητας του και δίνει κατευθύνσεις για την καλύτερη αξιοποίηση του εργαστηριακού εξοπλισμού που υπάρχει.
3) Δανείζει συσκευές από το εργαστήριό του στα σχολεία για ολιγοήμερη χρήση ώστε να εκτελούν τις προτεινόμενες από το ΥΠΠΑΙΔ εργαστηριακές ασκήσεις.
4) Σχολικές μονάδες που δεν έχουν εργαστήριο Φυσικών Επιστημών φέρνουν σχολικές τάξεις στο εργαστήριό του για διδασκαλία.
5) Τροποποιεί ή και γράφει από την αρχή τα φύλλα εργασίας που είναι απαραίτητα για την πραγματοποίηση των εργαστηριακών ασκήσεων.
6) Πραγματοποιεί κάθε χρόνο τον τοπικό (προκριματικό) διαγωνισμό της Ευρωπαϊκής Ολυμπιάδας Επιστημών .

Για το σχολικό έτος 2019-20

Υπεύθυνος:  Χριστόφορος Στογιάννος