Δημοσιεύθηκε στην Δραστηριότητες

Η ώρα του κώδικα

• 11-17/10/2014

Learn to code…code to learn!

• 8 Δεκεμβρίου 2014

Σας προσκαλούμε στη δική μας «Ώρα του Κώδικα» στις 8 Δεκεμβρίου 2014, στις 6:00μμ στο εργαστήριο Πληροφορικής του 2ου ΓΕΛ Αγ. Αθανασίου, όπου γονείς και μαθητές θα συμμετάσχουν σε μία πρωτότυπη δράση προγραμματισμού.

Μετά την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού και σε συνέχεια των δράσεών μας, στις 8-14 Δεκεμβρίου 2014 συμμετέχουμε στο παγκόσμιο κίνημα για την Εκπαιδευτική Εβδομάδα της Επιστήμης των Υπολογιστών. Εκατομμύρια παιδιά, γονείς, εκπαιδευτικοί, επιχειρηματίες και πολιτικοί ιθύνοντες θα συμμετάσχουν σε μαζικές εκδηλώσεις και θα παρακολουθήσουν μαθήματα για τον προγραμματισμό και τις εφαρμογές του. Στο μήνυμα «οποιοσδήποτε μπορεί να μάθει τα βασικά για τον προγραμματισμό», η ιδέα είναι να απομυθοποιηθεί ο Κώδικας, οι σχετικές ικανότητες, και παράλληλα όλοι οι συμμετέχοντες να γνωρίσουν την Αλγοριθμική σκέψη.

Δημοσιεύθηκε στην Προσωπικά

Συνέδρια

Εργασίες σε συνέδρια

• 8ο Πανελλήνιο Συνέδριο Καθηγητών Πληροφορικής, Βόλος 28-30 Μαρτίου, 2014

Εισήγηση με θέμα: “Ο ρόλος της online διδασκαλίας στη δια βίου μάθηση”

• 9ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ

«Ελληνική Παιδαγωγική και Εκπαιδευτική Έρευνα»

Εισήγηση με θέμα: “Ο παιδαγωγικός-υποστηρικτικός ρόλος των ΚΕ.ΣΥ.Π. σε άτομα Ευπαθών Κοινωνικών Ομάδων”

σελ.17

• Διδακτικές παρεμβάσεις και πρωτοβουλίες των εκπαιδευτικών». Διημερίδα για την προβολή καλών πρακτικών

Παρασκευή 20  Μαρτίου 2015 στο 4ο/5ο ΓΕ.Λ. Καλαμαριάς

Εισήγηση με θέμα: “Η Α΄ Λυκείου εμπλέκει ενεργά την Α΄ Γυμνασίου σε δράσεις για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο”

•  2ο Επιστημονικό Συνέδριο της Πανελλήνιας Ένωσης Σχολικών Συμβούλων, “Εκπαιδευτικές Πολιτικές για το σχολείο του 21ου αιώνα”, Θεσσαλονίκη 27-29 Μαρτίου 2015

Εισήγηση με θέμα: “Υπάρχει κάποια καλύτερη εναλλακτική στο σχολείο του σήμερα;”

• 9ο Πανελλήνιο Συνέδριο Καθηγητών Πληροφορικής, Καστοριά, 24-26 Απριλίου 2015

Εισήγηση με θέμα “Ένα σχολικό project σχεδιασμού διαγενεακής μάθησης για τις νέες τεχνολογίες”

• 1ο Πανελλήνιο Επιστημονικό Συνέδρίο Διά Βίου Μάθησης με θέμα «Διά Βίου Μάθηση και Σύγχρονη Κοινωνία: Τοπική Αυτοδιοίκηση, Εκπαίδευση και Εργασία», 27 και 28 Ιουνίου 2015  Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Εισήγηση με θέμα “Η ψηφιακή ένταξη των ατόμων τρίτης ηλικίας και ο ρόλος της εκπαίδευσης: μία ποιοτική έρευνα”