«Λίγα λόγια για το 30ο Νηπιαγωγείο Λαμίας»

Το 30ο Νηπιαγωγείο Λαμίας είναι μονοθέσιο δημόσιο σχολείο  και βρίσκεται στην οδό Υψηλάντη και Φοίνικος 24. Μάλιστα έχει αποδωθεί το προσωνύμιο «ΥΨΗΛΑΝΤΕΙΟ «προς τιμή του αθάνατου ήρωα της πατρίδας μας Αλέξανδρου Υψηλάντη . Οι παλαιότεροι θα το θυμούνται και οι νεότεροι επισκέπτες μας πλέον θα το γνωρίζουν.  Στόχος μου ως εκπαιδευτικός που υπηρετώ σε αυτή τη σχολική μονάδα τα τελευταία 5 έτη συναπτόμενα να προσφέρω στους μαθητές μου ανεξαρτήτως φυλής ή εθνικότητας ίσες ευκαιρίες για ποιοτική εκπαίδευση με στόχο την ολόπλευρη ανάπτυξη και την ομαλή κοινωνικοποίηση τους, ώστε να είναι προετοιμασμένοι να αντιμετωπίσουν τις προκλήσεις της κοινωνίας του αύριο, όπου πρόκειται να ζήσουν.Είναι ένα σχολείο ανοικτό για τους γονείς και η ενεργός συμμετοχή των γονέων είναι ορατή σε κάθε έκφρασή της.Αν και μικρό σχολείο σε μαθητικό δυναμικό, κατέχει ενεργή συμμετοχή  σε πολλά καινοτόμα Προγράμματα και έχει διακριθεί με επαίνους.H συμμετοχή μας σε εκπαιδευτικά προγράμματα και οι καινοτόμες δράσεις  συμβάλλουν στην ενίσχυση της επιστημονικής, κοινωνικής και πολιτισμικής διάστασης του εκπαιδευτικού έργου, στη βελτίωση του κλίματος και των σχέσεων στο σχολείο, καθώς και στο άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία.

Επιμέλεια άρθου: Σκαρμούτσου Ειρήνη