ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

Οι μαθητές του 30ου Νηπιαγωγείου Λαμίας και η κυρία Γιάννα εύχονται σε γονείς, αγαπημένα πρόσωπα και σε όλους  όσους παρακολουθούν τα νέα μας  «Merry Christmas and a Happy New Year»!!!Σας αφιερώνουμε το παρακάτω βιντεάκι

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ

2 1

3 1

1 1

Καλωσορίζουμε την κ. Γιάννα Γιακοβή, εκπαιδευτικό ΠΕ-06, που θα μας συντροφέψει στην παρεούλα μας για τη σχολική χρονιά 2021-2022 και θα μας βοηθήσει στην εκμάθηση της Αγγλικής γλώσσας , αφού για φέτος είναι η πρώτη χρονιά που εισάγονται υποχρεωτικά στο Πρόγραμμα Σπουδών για το Νηπιαγωγείο τα Αγγλικά. Της ευχόμαστε να έχει μια όμορφη και δημιουργική σχολική χρονιά και να απολαύσει τη μαγευτική μας παρεούλα!!!

Σκοπός της ενσωμάτωσης της Αγγλικής γλώσσας στο Νηπιαγωγείο είναι ο εμπλουτισμός του προγράμματος του Νηπιαγωγείου – μεθοδολογικά και θεματικά – σε σχέση με τη γλωσσική και ολόπλευρη ανάπτυξη των νηπίων για την ενίσχυση της πολυγλωσσικής επίγνωσης, της διαπολιτισμικής επικοινωνίας και τη διαμόρφωση της ταυτότητας του ενεργού πολίτη στη σύγχρονη πολυπολιτισμική κοινωνία.

Η εισαγωγή της Αγγλικής Γλώσσας στο Νηπιαγωγείο:

– εμπλουτίζει τα υφιστάμενα προγράμματα και εντάσσεται λειτουργικά στη φιλοσοφία τους, υποστηρίζοντας τη διερευνητική και διαθεματική προσέγγιση και τον παιγνιώδη χαρακτήρα της μάθησης,
– στηρίζεται στη γνώση των αναπτυξιακών χαρακτηριστικών των μικρών παιδιών,
– ανταποκρίνεται στις παιδαγωγικές αρχές του Αναλυτικού Προγράμματος του Νηπιαγωγείου,
– εστιάζει στον επικοινωνιακό χαρακτήρα της γλώσσας και στην ανάγκη διαπολιτισμικής αλληλεπίδρασης,
– σέβεται την ολιστική προσέγγιση της μάθησης και πραγματοποιείται μέσω δημιουργικών δραστηριοτήτων με διαθεματικό χαρακτήρα,
– στηρίζεται στην αμοιβαία και αρμονική αλληλεπίδραση και συνεργασία των Νηπιαγωγών και των εκπαιδευτικών της Αγγλικής γλώσσας.

Προϋποθέσεις για την αποτελεσματική πρώτη επαφή του παιδιού με την ξένη γλώσσα αποτελούν:

– η εξειδικευμένη επιμόρφωση των εκπαιδευτικών Αγγλικής Γλώσσας (ΠΕ06) για την εισαγωγή της ξένης γλώσσας σε παιδιά προσχολικής ηλικίας καθώς και των εκπαιδευτικών ΠΕ60 για το πλαίσιο της εφαρμογής,
– η υποστήριξη της μάθησης μέσω κατάλληλα διαμορφωμένου εκπαιδευτικού υλικού για τη συγκεκριμένη ηλικιακή ομάδα,
– η συνεργασία των εκπαιδευτικών Αγγλικής γλώσσας με τους/τις Νηπιαγωγούς για τη δημιουργία κατάλληλου εκπαιδευτικού και παιδαγωγικού κλίματος, η οποία θα έχει ως αφετηρία την οργάνωση και τον προγραμματισμό του εκπαιδευτικού έργου στο Νηπιαγωγείο, με έμφαση στην αξιοποίηση των αναγκών, των κλίσεων και των ιδιαίτερων ενδιαφερόντων των νηπίων.

Εδώ σε αυτή την ετικέτα λοιπόν θα παρουσιάζονται οι δραστηριότητες των μαθητών μας με υπεύθυνη διδάσκουσα την κ. Γιάννα, τις οποίες μπορείτε να παρακολουθείτε προς ενημέρωσή σας.

Αφού προηγήθηκαν αρκετά ψυχοκινητικά παιχνίδια γνωριμίας ανάμεσα στους μαθητές και στην εκπαιδευτικό ,ποιηματάκια και τραγουδάκια χαιρετισμού, έφθασε η ώρα της επαφής των παιδιών με τον γραπτό λόγο. Οι μαθητές καλούνται να αναγνωρίσουν το όνομά τους  στα καρτελάκια με παιγνιώδη μορφή και να το γράψουν όπως εκείνοι μπορούν, αλλά και να ζωγραφίσουν αντίστοιχα μαθαίνοντας τις παρακάτω έννοιες

IMG 20211123 105251

Χριστούγεννα πλησιάζουν, οι άνθρωποι γιορτάζουν!!! Έτσι και εμείς αρχίσαμε τις Χριστουγεννιάτικες κατασκευές μας, μάθαμε και ανταλλάξαμε ευχές με τους συμμαθητές μας,  ζωγραφίσαμε και τραγουδήσαμε για όλους όσους  αγαπάμε !!!!!!

IMG 20211130 111524

IMG 20211203 114027

Απολαύστε  τις παιδικές φωνές των μαθητών  μας που  εύχονται για τα Χριστούγεννα σε                                                   όλους όσους παρακολουθούν τις δράσεις μας

«We wish you a Merry Christmas and a Happy New Year»