ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ -ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗ

Αγαπητοί γονείς

Βρισκόμαστε στον τρίτο Θεματικό Κύκλο των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ-Κοινωνική Συναίσθηση και ευθύνη (Κάνε πράξη τη συνεργασία και την προσφορά). Ο Κύκλος αυτός περιλαμβάνει προγράμματα στους τομείς Ανθρώπινα δικαιώματα και συμπερίληψη, Εθελοντισμός ,Αλληλοσεβασμός και διαφορετικότητα. Οι μαθητές θα αποκτήσουν όλες εκείνες τις στοχευμένες δεξιότητες του νου, στρατηγική σκέψη, επίλυση προβλημάτων, μελέτη περιπτώσεων, δεξιότητες ζωής, υπευθυνότητα, πολιτειότητα, ενσυναίσθηση και ευαισθησία, δεξιότητες μάθησης, κριτική σκέψη, επικοινωνία, συνεργασία, δημιουργικότητα που επιτάσσει το ίδιο το πρόγραμμα, προκειμένου να αποκτήσουν την ταυτότητα του ενεργού πολίτη.

Έτσι λοιπόν στο σχολείο μας έφθασε η εκπαιδευτική βαλίτσα 2Π για το Νηπιαγωγείο της Action aid. Η εκπαιδευτική βαλίτσα 2Π  είναι ένα υλικό που προσεγγίζει την έννοια της ενεργής  πολιτειότητας με έναν πρωτότυπο και καινοτόμο τρόπο. Το υλικό αναπτύσσεται πάνω στην εξής ιδέα/σενάριο: Ο κύριος 2Π είναι ένας άνθρωπος που αναρωτιέται πώς λειτουργεί ο κόσμος και ποιος είναι ο ρόλος μέσα σε αυτόν. Ξεκινάει λοιπόν από το Βόλο να ταξιδεύει παντού, γνωρίζοντας ανθρώπους και τις ιστορίες τους. Ανακαλύπτει τα θαυμαστά αλλά και τα παράδοξα του κόσμου και προσπαθεί να γίνει και αυτός μέρος  της δημιουργίας ενός κόσμου, που όλοι οι άνθρωποι θα ζουν με αξιοπρέπεια.