Συμμετοχή των μικρών μας μαθητών στον 8ο Περιφερειακό Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Στερεάς Ελλάδας 2023 στο Α Περίπτερο της Πανελλήνιας Έκθεσης Λαμίας την Κυριακή 12 Μαρτίου 2023.

Με πολύ χαρά και ενθουσιασμό ζήσαμε μικροί και μεγάλοι μια καταπληκτική πρωτόγνωρη εμπειρία. Οι μαθητές (4-5 ετών)παρουσίασαν μια Smart City, τη δική μας πόλη όπως την ονειρεύονται οι ίδιοι σε μια επιδαπέδια πίστα που δημιούργησαν  τοποθετώντας πάνω της σταθμούς αναφοράς απεικονίζοντας τρισδιάστατα τη πόλη μας. Τα παιδιά μέσα από ένα project που επεξεργαστήκαμε στη τάξη μας ονειρεύονται έξυπνους κάδους σκουπιδιών που οι πολίτες θα χρησιμοποιούν προκειμένου να υπάρχει μια πόλη καθαρή, πάρκα πολλά με λουλούδια χρωματιστά και δέντρα για να παίζουν, πρόσβαση σε όλους τους πολίτες για να πηγαίνουν να διασκεδάζουν στο Θέατρο και στο Γήπεδο, μεγάλα και πλατιά πεζοδρόμια ,έξυπνα φανάρια για την αντιμετώπιση του κυκλοφοριακού προβλήματος και επιζητούν πράσινη μετακίνηση και πράσινη ενέργεια. Θέλουν να δημιουργηθεί ένα Αιολικό πάρκο στο Κάστρο της πόλης και σε σπίτια και κτίρια οι πολίτες να χρησιμοποιούν φωτοβολταϊκά προκειμένου να αντιμετωπιστεί η ενεργειακή κρίση. Οι κριτές της οργανωτικής επιτροπής θαύμασαν τη δουλειά των μαθητών μας και μας επιβράβευσαν με το πιο δυνατό τους χειροκρότημα όπως επίσης οι γονείς και όλοι όσοι παρευρίσκονταν στο χώρο. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν με τους γονείς τους στα περίπτερα των μεγαλύτερων παιδιών Δημοτικού , Γυμνασίου και Λυκείου και να γνωρίσουν τη Ρομποτική και τον Προγραμματισμό . Στο τέλος της δράσης αυτής λάβαμε και εμείς το Αναμνηστικό Δίπλωμα της Συμμετοχής μας  και ευχόμαστε τα όνειρά των παιδιών να γίνουν πραγματικότητα!!!!

Η ΤΑΞΗ ΜΑΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ 1

Αναφορές από τον τύπο στη δράση μας αυτή

1.https://www.lamiareport.gr/index.php/topika/item/250419-to-30o-nipiagogeio-lamias-ston-perifereiako-diagonismo-ekpaideftikis-rompotikis-stereas-elladas-2023-foto