eTwinning project on Inclusion

Αγαπητοί φίλοι,

Θα θέλαμε να μοιραστούμε μαζί σας τα αποτελέσματα ενός eTwinning έργου που υλοποιήσαμε κατά τη σχολική χρονιά 2017-2018 με θέμα τη «Συμπερίληψη»,  στο οποίο απονεμήθηκε Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας.

Με τίτλο «Όλοι έχουμε αξία», οι μαθητές του Α4 του 3ου Γενικού Λυκείου Τρίπολης σε συνεργασία με μαθητές από άλλες τέσσερις χώρες του εξωτερικού (Ισπανία, Ιταλία, Τουρκία και Κροατία) δημιούργησαν πλούσιο οπτικο-ακουστικό υλικό με σκοπό να προωθήσουν τη σημασία της συμπερίληψης, δηλαδή, την ανάγκη του κάθε ανθρώπου «να συμπεριλαβάνεται» σε μικρές ή μεγάλες ομάδες, καθώς και την υποχρέωσή του να «συμπεριλαμβάνει» τους άλλους στις δικές του ομάδες.

Οι μαθητές των πέντε χωρών, αφού παρουσίασαν τις χώρες τους, τις πόλεις τους και τα σχολεία τους μέσα από βιντεοπαρουσιάσεις και padlets, κατέγραψαν σε μία ενιαία slide παρουσίαση τα είδη των διακρίσεων, τους λόγους εκείνους κοινωνικούς, οικονομικούς-πολιτικούς που κάνουν τους ανθρώπους να διαφοροποιούνται και να περιθωριοποιούνται, αλλά και τις τραγικές τους συνέπειες τόσο για την ατομική ευτυχία όσο και για την κοινωνική ευημερία. Στη συνέχεια, χωρισμένοι σε δέκα εθνικά ανάμεικτες ομάδες και αξιοποιώντας δέκα διαφορετικά ψηφιακά εργαλεία (my simple show, adobe spark, emaze, slidery slideshow, powtoon, prezi, storybird, animoto) έφτιαξαν ιστορίες, εννοιολογικούς χάρτες (coggles, popplet), αφίσες, ακόμα κι ένα τραγούδι που έγραψαν και τραγούδησαν οι ίδιοι για να υμνήσουν την αξία της ενότητας και της κοινωνικής συνοχής.

Μέσα από αυτό το έργο, οι συμμετέχοντες μαθητές βελτίωσαν τις γλωσσικές/ τεχνολογικές αλλά και επικοινωνιακές και διαδραστικές τους δεξιότητες, ενώ παράλληλα, καλλιέργησαν σε μεγάλο βαθμό την ανεκτικότητα στη διαφορετικότητα του άλλου και την έννοια της «εν συναίσθησης», δηλαδή της ικανότητας να μπαίνεις στη θέση του άλλου και να νιώθεις πραγματικά αυτό που βιώνει. Κατά αυτόν τον τρόπο, ήρθαν σε επαφή με άλλους λαούς, γνώρισαν τα ήθη και τα έθιμά τους και σφυρηλάτησαν φιλίες και συνεργασίες που σκοπεύουν να διατηρήσουν για μια ζωή.

Όλες οι δραστηριότητες και τα αποτελέσματα του εν λόγω έργου έχουν αναρτηθεί στο ημερολόγιο του έργου:

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικά Προγράμματα. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.