Λίγα λόγια για μένα….

Ονομάζομαι Ειρήνη Ματθαιάκη και είμαι αριστούχος απόφοιτος του Τμήματος Προσχολικής Αγωγής & Εκπαίδευσης του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Είμαι μαμά 2 μικρών αγοριών και από το 2008 εργάζομαι ως νηπιαγωγός στο Νηπιαγωγείο Βλαχάτων Κεφαλονιάς.

Μαζί με τους μικρούς μαθητές μου καθημερινά εξερευνούμε και ανακαλύπτουμε τον κόσμο , συνεργαζόμαστε, εκφραζόμαστε και δημιουργούμε, παίζουμε και γελάμε!!!! Όραμά μου είναι η δημιουργία ενός σχολείου ανοιχτού στην κοινωνία, όπου τα παιδιά θα μαθαίνουν,  συμμετέχοντας ενεργά στην οικοδόμηση της γνώσης μέσα από  παιγνιώδεις κι ενδιαφέρουσες δράσεις που κινητοποιούν την έμφυτη περιέργειά τους για εξερεύνηση και ανακάλυψη …

…ενός σχολείου που προωθεί την καινοτομία ( eTwinning, STEAM…) και

….καλλιεργεί στα παιδιά όλες εκείνες τις δεξιότητες (αυτοπεποίθηση, προσωπική ταυτότητα και αυτονομία, έκφραση και διαχείριση συναισθημάτων, δημιουργική και κριτική σκέψη, επικοινωνιακές και κοινωνικές ικανότητες,) που συγκροτούν μια υγιή προσωπικότητα….

….ενός σχολείου που θα διαμορφώσει ενεργούς πολίτες, ευαισθητοποιημένους σε σύγχρονα προβλήματα του πλανήτη μας (μόλυνση, πυρκαγιές, φτώχεια, κακή διατροφή, πολέμος…), που υιοθετούν έναν υγιεινό τρόπο ζωής και συμμετέχουν ενεργά σε δράσεις για την αειφόρο ανάπτυξη.

… ενός σχολείου που πέρα από γνώσεις, καλλιεργεί αξίες και στάσεις ζωής όπως η αποδοχή της διαφορετικότητας, ο σεβασμός των ανθρώπινων δικαιωμάτων, η αλληλεγγύη….