Αρχική » Erasmus+ KA1

Μενού

Erasmus+ KA1

erasmus+ Ανοίγει δρόμους, Αλλάζει Ζωές

Το Νικηφόρειο Α’ Γυμνάσιο Καλύμνου, με συντονίστριες τις καθηγήτριες Καλλιόπη Μπιλλήρη και Ειρήνη Μαρίνου που εκπόνησαν το πρόγραμμα, πρόκειται να υλοποιήσει στο διάστημα 2019-2021, στο πλαίσιο της δράσης ΚΑ1/Μαθησιακή Κινητικότητα Προσωπικού Σχολικής Εκπαίδευσης, το σχέδιο με κωδικό έργου 2019-1-EL01-KA101-061222 και τίτλο Happy School. Οι εκπαιδευτικοί του Νικηφορείου Γυμνασίου θα λάβουν πολύτιμη επιμόρφωση με απώτερο στόχο

• στο Σχολείο μας να ενισχυθεί η Χαρούμενη και Δημιουργική Μάθηση
    • μέσα σε ένα κλίμα αλληλοσεβασμού, αλληλοκατανόησης και εποικοδομητικής συνεργασίας και επικοινωνίας,
    • μέσω και της συνεργασίας μας με ευρωπαίους συναδέλφους.

The 1st Gymnasium of Kalymnos has been granted an EU fund and will be carrying out the project 2019-1-EL01-KA101-061222 in 2019-2021 entitled “Happy School” and created by its coordinators Kalliopi Billiri and Eirini Marinou.

The participating professors will receive valuable training in Positive Education for Well-being and Life Skills, in Mindfulness based stress reduction programmes and in Using tablets, educational apps and social media in the classroom, and, of course, they will share their new knowledge and experience with their colleagues and our local society.

For a public Gymnasium on a small and border island of Greece that faces huge problems like geographic isolation, financial crisis, immigration and non existing funding this educational project is truly very significant and it will help us create a new type of School where Happy students and Educators work together creatively, employ innovative teaching methods, communicate successfully, respect each other and accept Difference as a powerful rejuvenating element. Additionally, we hope to cultivate through this project a continuous and fruitful collaboration with colleagues from Europe in order to find solutions to problems, in order to access indispensable advice, in order to strengthen the European conscience of our community.