Επιστρέφουμε στο σχολείο, μένουμε υγιείς!

Πολυαγαπημένα μου ζουζουνάκια, γεια σας!

Επιστρέφουμε επιτέλους στο νηπιαγωγείο μας! Αυτό το νέο μας έχει δώσει όλους μεγάλη χαρά! Κάποια παιδάκια από εσάς δεν θα γυρίσουν στο σχολείο, γιατί πρέπει να προστατέψουν τη γιαγιά, τον παππού ή και τον εαυτό τους από τον κορωνοϊό! Όπως συζητήσαμε στην τελευταία μας τηλεπαρεούλα ο κορωνοϊός δεν έχει φύγει! Είναι ακόμα εδώ! Απλώς έχει χάσει μέρος από τη δύναμή του, γιατί εμείς όλο αυτόν τον καιρό ΜΕΙΝΑΜΕ ΣΠΙΤΙ και δεν τον αφήσαμε να εξαπλωθεί! Ας ξαναθυμηθούμε τί προκαλεί κορωνοϊός! https://www.youtube.com/watch?v=obkJBFtkjHg

Από αύριο, λοιπόν, επιστρέφουμε στην τάξη μας  με τους αγαπημένους φίλους μας και τη δασκάλα μας.  Τί πρέπει όμως να προσέξουμε; Δείτε προσεκτικά το βιντεάκι  και συζητήστε το με τους γονείς σας! https://www.youtube.com/watch?v=DGeZiGEIEQU

Η τάξη μας δεν θα είναι όπως πρώτα, γιατί θα πρέπει να κρατάμε αποστάσεις! Δεν θα πρέπει να μοιραζόμαστε τα παιχνίδια μας και τα προσωπικά μας αντικείμενα, όπως μαρκαδόρους, κόλλες, ψαλιδάκια. Δεν θα μπορούμε να αγκαλιαζόμαστε, να κάνουμε χαιρετισμούς ή να παίζουμε και να ζωγραφίζουμε ο ένας δίπλα στον άλλον! Θα βρούμε νέους τρόπους να παίζουμε και να δείχνουμε την αγάπη μας προς τους φίλους μας και τη δασκάλα μας. Ήδη προτείνατε πολύ ωραίες ιδέες, όπως: να χαμογελάμε, να χαιρετάμε από μακριά και να στέλνουμε αγκαλίτσες και φιλάκια πάντα από απόσταση! Αύριο θα βρούμε κι άλλες ιδέες που θα κάνουν όμορφη τη ζωή μας στο σχολείο και θα μας κρατούν ασφαλείς και υγιείς!

Σούπερ κορωνοϊομαχητές!

Ο κορωνοϊός είναι ακόμα εδώ, αλλά εμείς μπορούμε να γίνουμε σπουδαίοι κορωνοϊομαχητές και να τον εξολοθρεύσουμε! Δεν ξεχνάμε ποτέ τα όπλα μας! Ποια είναι αυτά;

Μαζί θα καταφέρουμε να μείνουμε υγιείς στο αγαπημένο μας σχολείο, ακούγοντας τη δασκάλα μας και ακολουθώντας τους νέους κανόνες της τάξης!

Και εσείς παιδιά, που θα μείνετε στο σπίτι, μη ξεχνάτε να μπαίνετε στο μπλογκ για να βλέπετε τί κάνουμε στο σχολείο μας! Εμείς θα σας στέλνουμε την αγάπη μας και ό,τι όμορφο κάνουμε για να το κάνετε κι εσείς! Θα περιμένουμε με χαρά και τις δικές σας εργασίες!

Πολλά φιλάκια σε όλους σας!

Καλή αντάμωση στο σχολείο μας!

Σας αγαπώ πολύ!

Η κυρία Ειρήνη