Κοινωνικοσυναισθηματική ανάπτυξη μαθητών!

Στο πλαίσιο του εξατομικευμένου/ομαδικού προγράμματος πραγματοποιήθηκαν από τη ψυχολόγο του σχολείου κα Πολυξένη Κούλη συζητήσεις και δραστηριότητες με τους/τις μαθητές/τριες με απώτερο στόχο την κοινωνικοσυναισθηματική τους ανάπτυξη την επίλυση προβλημάτων και τη συναισθηματική τους αυτορρύθμιση. Οι μαθητές/τριες έμαθαν να αναγνωρίζουν και να ονοματίζουν τα  συναισθήματα μέσω οπτικοποιημένου υλικού καθώς και τη σωστή χρήση τους ανάλογα με την συγκεκριμένη κοινωνική συνθήκη. Μυήθηκαν στη σωστή χρήση των χεριών και τη σωστή λειτουργία της φωνής τους, επιλύοντας τις διαφωνίες τους με πιο αποτελεσματικούς τρόπους και δούλεψαν την ομαδικότητα και τη συνεργασία μεταξύ τους, μαθαίνοντας κοινωνικούς κανόνες και κανόνες σωστής συμπεριφοράς, πώς να μοιράζονται, να συναισθάνονται και να συνυπάρχουν σεβόμενοι ο ένας την παρουσία του άλλου στο χώρο!