Αρχείο Δράσεων

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2021-2022

Φεβρουάριος 2022

ΔΩΡΕΑΝ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΜΑΣ

Την Πέμπτη 3 Φεβρουαρίου 2022 επισκέφθηκαν το Ειδικό Νηπιαγωγείο και το Ειδικό Δημ. Σχολείο Καλλιθέας ο Αντισυνταγματάρχης Λούκας Θωμάς, Παθολόγος και Διοικητής του 88ου Τάγματος Υγειονομικού με τον Οπλίτη Οδοντίατρο, Ηλιόπουλο Μάριο και προσέφεραν δωρεάν οδοντιατρικό έλεγχο στους μικρούς μαθητές μας.

Με το πέρας του οδοντιατρικού ελέγχου  μοίρασαν στα παιδιά  οδοντόβουρτσες για τον καθαρισμό των δοντιών τους!

Σας ευχαριστούμε ειλικρινά για τη σπουδαία αυτή κίνηση προσφοράς και ενδιαφέροντος προς το Σχολείο μας!

Viber 2022 02 11 19 15 47 365 Viber 2022 02 11 19 15 48 478 Viber 2022 02 11 20 09 20 354 Viber 2022 02 11 20 09 20 678 Viber 2022 02 11 20 09 20 867 Viber 2022 02 11 20 09 21 075

Δεκέμβριος 2021

ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΑΙΧΝΙΔΙΩΝ & ΥΛΙΚΩΝ

Η οικογένεια του κυρίου Αλέξανδρου Λιβαθυνόπουλου προσέφερε στο Σχολείο μας εκπαιδευτικά παιχνίδια και υλικά για την ανάπτυξη/καλλιέργεια δεξιοτήτων και κίνησης, γνώσεων και δημιουργικότητας!Viber 2021 12 23 14 29 16 398Ευχαριστούμε από καρδιάς για την υπέροχη αυτή κίνηση και την  υποστηρικτική σας διάθεση!

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ

Ο πρόεδρος της Κοινότητας Καλλιθέας κ. Παλαιολόγος Κυριαζής τίμησε με την παρουσία του τη Χριστουγεννιάτικη Γιορτή του Σχολείου μας και μοίρασε χαμόγελα στα παιδιά προσφέροντάς τους από μία σακούλα γεμάτη λιχουδιές και χριστουγεννιάτικα σκουφάκια!

Σας ευχαριστούμε που είστε πάντα δίπλα στα παιδιά μας και στηρίζεται το Ειδικό Σχολείο και κάθε μας προσπάθεια!

ΚΥΡΙΑΖΗΣ

Viber 2021 12 23 14 29 16 724 2

ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΩΝ ΕΥΧΩΝ

Την Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου 2021, τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί/εκπαιδευτές του Ειδικού Σχολείου Καλλιθέας επισκεφθήκαμε το “Δέντρο των Ευχών” που διοργάνωσε το Περιφερειακό Τμήμα Λήμνου του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού. Προσπαθήσαμε να στηρίξουμε αυτή την προσπάθεια τοποθετώντας κουτιά με γάλα εβαπορέ στη βάση του δέντρου και αισθανθήκαμε το μεγαλείο της προσφοράς και της στήριξης των συνανθρώπων μας που έχουν ανάγκη! Διασκεδάσαμε με την ψυχή μας στη χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα που διατηρούσε με τις μελωδίες της η μουσική ομάδα του κυρίου Μαυράκη, βγάλαμε φωτογραφίες με τον εγκάρδιο, χαμογελαστό Αη Βασίλη και δεχτήκαμε με χαρά τα χριστουγεννιάτικα γλυκά που είχαν ετοιμάσει για την εκδήλωση οι σπουδαστές του Δ.ΙΕΚ Λήμνου!

Συγχαρητήρια σε όλους για την όμορφη αυτή εκδήλωση αγάπης για τη στήριξη των συνανθρώπων μας!

Viber 2021 12 23 14 29 16 898 LI Viber 2021 12 23 14 29 17 052 2 Viber 2021 12 23 14 30 31 890 LI

ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΡΥΘΡΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ – ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΤΜΗΜΑ ΛΗΜΝΟΥ

Οκτώβριος 2021

Με μεγάλη μας χαρά υποδεχτήκαμε στο Νηπιαγωγείο μας τις εθελόντριες του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού του Περιφερειακού Τμήματος Λήμνου. Οι εθελόντριες προσέφεραν τσάντες με τρόφιμα σε όλους τους μαθητές μας, αλλά και στη σχολική μονάδα για το πρόγραμμα της μαγειρικής μας! Μία αξιέπαινη, γενναιόδωρη κίνηση, δείχνοντας σε
όλους μας ότι βρίσκονται πάντα στο πλευρό μας!

Σας Ευχαριστούμε Πολύ!!!

Καλή Δύναμη!

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020-2021

ΔΩΡΑ ΓΕΝΕΘΛΙΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

Καδράκια Ονομάτων για το Δωμάτιό τους….!

“Βλέπω τον Κόσμο από Ψηλά!”

Ανάγλυφα γράμματα με κομματάκια από καλαμάκι σε έντονο χρώμα για αισθητηριακή αντίληψη των γραμμάτων του ονόματος μέσω δύο αισθήσεων (όραση – αφή).

“Μαθαίνω Ταξιδεύοντας!”

Ανάγλυφα γράμματα με αλουμινόχαρτο σε σχήμα χάντρας – γραμμής εναλλάξ για αισθητηριακό διαχωρισμό των γραμμάτων του ονόματος με την αφή.

“Όλους σας Αγαπώ!”

Ανάγλυφα γράμματα με άσπρες χάντρες και μία χρωματιστή σε κάθε γράμμα για να θυμόμαστε από ποιο σημείο ξεκινάμε να γράφουμε το κάθε ένα από αυτά για γνωστική δεξιότητα και αισθητηριακή αντίληψη (όραση – αφή).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

“Τρώω Σωστά … Μεγαλώνω με Υγεία και Χαρά!”

Δεκέμβριος 2020 – Ιούνιος 2021

Αφίσα Προγράμματος

• Γάλα και Δημητριακά για Κόκαλα Γερά!
  • Ένα Μήλο την Ημέρα το Γιατρό τον Κάνει Πέρα!
  • Φρούτα και Λαχανικά Τρώω Καθημερινά!

…Ο Πύργος της Διατροφής…

Ενημερωτικό spot για τους μαθητές των Νηπιαγωγείων της Λήμνου και του Αγίου Ευστρατίου (απεστάλη μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου):

Ευχαριστούμε την κυρία Γκιντζίρη Ελένη Π.Ε.79,01 & την κυρία Μαυρογιάννη Στεφανία  Π.Ε.23 που συμμετείχαν στο Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας!

ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΥΤΙΣΜΟ

Race For Autism Gr

Μάιος 2021

Η Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης Καλλιθέας Λήμνου, Ειδικό Νηπιαγωγείο & Ειδικό Δημοτικό Σχολείο, έπειτα από πρωτοβουλία της φυσιοθεραπεύτριας μας Μαρίας Πολυχρονοπούλου και τη σύμφωνη γνώμη όλων των Ειδικών Εκπαιδευτών του Σχολείου μας, συμμετέχει στο πρόγραμμα “Κάνουμε την -αόρατη- αναπηρία ορατή” του Υπουργείου Εργασίας & Κοινωνικών Υποθέσεων Κέντρο Κοινωνικής Πρόνοιας Αττικής
#raceforautismgr
Η ομάδα μας αποτελείται από 3 παιδιά νηπιακής ηλικίας και 4 παιδιά σχολικής ηλικίας μαζί με 12 εκπαιδευτικούς, ΕΕΠ και ΕΒΠ. Είμαστε εδώ να ευαισθητοποιήσουμε και να   ενημερώσουμε τη
κοινωνία μας με την δική μας προσπάθεια.

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Αυτισμού (2/4) το Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων Δόμνα Μιχαηλίδου – Domna Michailidou μαζί με το Κέντρο Κοινωνικής Πρόνοιας Περιφέρειας Αττικής Κ.Κ.Π.Π.Α.  Κέντρο Κοινωνικής Πρόνοιας Αττικής δημιούργησαν μία ψηφιακή πλατφόρμα https://www.raceforautism.gr/

με σκοπό την ευαισθητοποίηση και την ενημέρωση του κοινού για την “αόρατη” αναπηρία που θέλουμε να κάνουμε ορατή.

Και η τελική κατάταξη:Ευχαριστούμε κυρία Μαρία!

ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΓΟΝΕΩΝ

Φεβρουάριος 2021

Με πρωτοβουλία των γονέων του Ειδικού Νηπιαγωγείου Καλλιθέας , το εικονιζόμενο αμαξίδιο περιήλθε στην κατοχή του Σχολείου Ειδικής Αγωγής Καλλιθέας Λήμνου.
Σας ευχαριστούμε από καρδιάς!