Στο πλαίσια πραγματοποίησης προγράμματος Αγωγής Υγείας επισκέφθηκε το σχολείο μας η φιλοζωική οργάνωση Λήμνου. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τους τετράποδους φίλους, να μάθουν πως να τους πλησιάζουν και πως να συνυπάρχουν αρμονικά.
Στόχος ήταν η ενσυναίσθηση των παιδιών και η ευαισθητοποίηση τους. Μιλήσαμε για τα ζώα που δεν έχουν σπίτι, για την υιοθεσία και για την φροντίδα τους.