Τα σποράκια ταξιδεύουν και έφτασαν και στο σχολείο μας! Με μεγάλη περιέργεια και ενθουσιασμό, παρατηρήσαμε διάφορα σποράκια, τα ψηλαφήσαμε, τα αναγνωρίσαμε και συζητήσαμε τι χρειάζονται για να μεγαλώσουν. Στην συνέχεια, διαλέξαμε από ένα και τα βάλαμε σε σακουλάκια ώστε να μεγαλώσουν μέσα στο σχολείο.
Έπειτα, βγήκαμε στην αυλή και μαζέψαμε εργαλεία που θα χρησιμοποιήσουμε. Χωριστήκαμε σε ομάδες και η κάθε ομάδα φύτεψε τα δικά της σποράκια, γράφοντας τι έχει φυτεφθεί σε κάθε σειρά.
Τέλος, τα ποτίσαμε και η κάθε ομάδα διάλεξε που θα τοποθετήσει τα δικά της σποράκια ώστε να τα φροντίζει και να τα παρατηρεί καθημερινά.