ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΜΠΛΟΥΖΑΣ ΕΠΑΝΩ Σ’ ΕΝΑ ΟΡΘΟΓΩΝΙΟ ΠΑΑΡΑΛΛΗΛΟΓΡΑΜΜΟ

Για να κατασκευάσουμε μια  απλή μπλούζα  χρειάζεται να χρησιμοποιήσουμε ως βάση ένα ορθογώνιο παραλληλόγραμμο.  Επάνω σ’ αυτό κάνουμε τις  ανάλογες μετρήσεις και φέρουμε βασικές γραμμές που αναλογούν στο σώμα μας.

Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση , Κατάρτιση

Η Επαγγελματική Εκπαίδευση, Κατάρτιση  σύμφωνα με το νέο νόμο 4763,   Υπουργεία και Φορείς   συνεργάζονται για να δώσουν διεξόδους  και ελπίδα στους  νέους. Τους δίνουν τη δυνατότητα να αποκτήσουν  εφόδια για το επαγγελματικό τους μέλλον, παίρνοντας υπόψη τις εξελίξεις στην αγορά εργασίας και τις ανάγκες της κοινωνίας .

Κόκκινος κάδος ανακύκλωσης…

ΚΑΔΟΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

Πολλές φορές έτυχε να περνάμε από ένα  δρόμο και σε μια γωνιά του να είναι στημένος ένας κόκκινος κάδος όπως αυτός της εικόνας . Για όσους δεν γνωρίζουν αυτός είναι ένας  κάδος ανακύκλωσης ρούχων,

Ανοικτή Βιβλιοθήκη- Ελεύθερα ψηφιακά βιβλία

Ανακαλύψτε τα  βιβλία που σας ενδιαφέρουν μέσα από την Ανοικτή Βιβλιοθήκη και μπορείτε ελεύθερα να τα  διαβάσετε. Αναζητήστε τα από τις κατηγορίες των θεμάτων που υπάρχουν στην ιστοσελίδα.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΓΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΑΠΟ ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ

Στις παρακάτω  ιστοσελίδες  παρουσιάζονται αναλυτικές πληροφορίες σχετικές  με ακαδημαϊκές  και επαγγελματικές επιλογές των μαθητών και άλλων, που βρίσκονται στο δύσκολο σταυροδρόμι της απόφασης για το δρόμο που θα ακολουθήσουν στην επαγγελματική τους πορεία.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ “ΥΦΑΣΜΑΤΟΣ – ΕΝΔΥΣΗΣ” ΣΤΙΣ ΕΠΑΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΟΑΕΔ

Στην ειδικότητα “Υφάσματος – Ένδυσης”, ο εργαζόμενος είναι ένας ειδικευμένος τεχνίτης, που απασχολείται σε εργασίες με αντικείμενο το σχεδιασμό και την κατασκευή έτοιμων ενδυμάτων με τη βοήθεια των ηλεκτρονικών υπολογιστών και των συστημάτων CAD.

Στις  ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ  εφαρμόζονται με επιτυχία ο θεσμός της Μαθητείας, το εκπαιδευτικό σύστημα  συνδυάζει τη θεωρητική και εργαστηριακή εκπαίδευση στην τάξη, με την αμειβόμενη πρακτική άσκηση σε επιχειρήσεις του ιδιωτικού και του δημόσιου τομέα.

Το ΩΡΟΛΟΓΙΟ & ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Ειδικότητας : ΥΦΑΣΜΑΤΟΣ – ΕΝΔΥΣΗΣ  (κάνε κλικ)

Το ΣΧΕΔΙΟ-ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ-ΑΣΚΗΣΗΣ-EΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ-ΥΦΑΣΜΑΤΟΣ-ΕΝΔΥΣΗΣ.pdf(κάνε κλικ)

Εισαγωγή μαθητών και μαθητριών στις ΕΠΑΣ Μαθητείας του ΟΑΕΔ

Εγγραφή σε Επαγγελματική Σχολή (ΕΠΑΣ) του ΟΑΕΔ

Οι υποψήφιοι μαθητές μπορείτε να υποβάλετε αίτηση για την εισαγωγή σας στις Επαγγελματικές Σχολές (ΕΠΑΣ) Μαθητείας του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ), αρκεί:

• να είστε 15-23 χρονών
  • να έχετε ολοκληρώσει την υποχρεωτική εκπαίδευση (τουλάχιστον απολυτήριο Γυμνασίου)
  • Οι ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ λειτουργούν ήδη από το 1952, εφαρμόζοντας με επιτυχία τον θεσμό της Μαθητείας, το εκπαιδευτικό σύστημα που συνδυάζει τη θεωρητική και εργαστηριακή εκπαίδευση στην τάξη, με την αμειβόμενη πρακτική άσκηση σε επιχειρήσεις του ιδιωτικού και του δημόσιου τομέα.

Η διάρκεια φοίτησης είναι 2 έτη (4 εξάμηνα).  Καθ όλη τη διάρκεια φοίτησης ο μαθητής παρακολουθεί το απόγευμα τα μαθήματά του στην τάξη, ενώ το πρωί απασχολείται ως πρακτικά ασκούμενος σε κάποια επιχείρηση.

Οι μαθητευόμενοι ασκούνται σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις, σε ελεύθερους επαγγελματίες, σε μεγάλες ιδιωτικές επιχειρήσεις, σε ΔΕΚΟ, Δήμους και στον δημόσιο τομέα. Πρόκειται για επιχειρήσεις όλων των κλάδων της εθνικής οικονομίας και σε πολλές τεχνικές ειδικότητες.

Η Εισαγωγή  γίνεται σύμφωνα με το ΦΕΚ Τεύχος B’ 3552/03.08.2021
Καθορισμός κριτηρίων επιλογής μαθητών για εισαγωγή στις Επαγγελματικές Σχολές (ΕΠΑ.Σ.) Μαθητείας του ΟΑΕΔ του νόμου 4763/2020

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΣΑΝΤΑΣ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΧΡΗΣΕΙΣ

Μια πάνινη τσάντα είναι  απαραίτητο αξεσουάρ  για τη  γυναίκα. Πάντα είναι χρήσιμη είτε   για  τα ψώνια, είτε  να βάλει  μέσα  βιβλία  ή το laptop , αλλά και  το καλοκαίρι για  τη θάλασσα.

Συνέχεια

Νέος νόμος για την Εθνικό Σύστημα Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης και Διά Βίου Μάθησης

Δημοσιεύτηκε  στο ΦΕΚ A 254 – τ. Α΄ – 21.12.2020 ο ΝΟΜΟΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4763  για  την Επαγγελματική Εκπαίδευση, Κατάρτιση και ΔΒΜ