Ευρωδιατροφή (teachers4Europe 2015-16)

Συγγραφέας: ΣΤΑΥΛΑ ΕΥΦΗΜΙΑ | Κατηγορία Teachers4Europe | , στις 05-06-2016

koykles IMG_20151026_110529 IMG_20160408_131220

Το σχέδιο εργασίας αφορούσε τη μεσογειακή διατροφή καθώς και τη διατροφή των κατοίκων των χωρών της Ευρώπης. Απώτερος σκοπός ήταν οι μαθητές να υιοθετήσουν διατροφικές επιλογές που είναι σύμφωνες με τις αρχές της μεσογειακής διατροφής γνωρίζοντας παράλληλα τις διατροφικές συνήθειες των λαών της Ευρώπης, ως μέλη της μεγάλης ευρωπαϊκής οικογένειας. Η επιλογή του θέματος προέκυψε μετά από συζήτηση με τους μαθητές με αφορμή την κουβέντα για όσα είχαμε ασχοληθεί πέρσι. Καταγράφηκαν αρχικά οι διαστάσεις του θέματος,  οι στόχοι μάθησης και τα αναμενόμενα αποτελέσματα. Το θέμα αναπτύχθηκε διαθεματικά αλλά και διεπιστημονικά. Οι δραστηριότητες που σχεδιάστηκαν αφορούσαν τα ενδιαφέροντά  των παιδιών ώστε οι μαθητές με παιγνιώδη και δημιουργικό τρόπο ν΄ ανακαλύψουν τη σημασία της υγιεινής διατροφής, να τη συνδέσουν  με τις διατροφικές συνήθειες των άλλων χωρών της Ε.Ε, να βρουν πληροφορίες, να μάθουν για τα θεσμικά όργανα, να κατανοήσουν ότι ανήκουν σε αυτήν την κοινότητα αλλά και να συνεργαστούν μεταξύ τους.

Τα link από τη ψηφιακή μας τάξη (που χρησιμοποίησα εγώ και έφτιαξαν οι μαθητές):

Διατροφή για άριστη απόδοση

Μεσογειακή διατροφή

Ομάδες τροφίμων

Πληροφορίες για τα θεσμικά όργανα της Ε.Ε

Διατροφικές συνήθειες χωρών Ε.Ε

Κουκλοθέατρο με τις κούκλες που φτιάξαμε:

Ιστορίες φιλίας

Πληροφορίες χωρών Ε.Ε