Μελέτη πεδίου (επίσκεψη σε αλσύλλιο)

Συγγραφέας: ΣΤΑΥΛΑ ΕΥΦΗΜΙΑ | Κατηγορία Πρόγραμμα εθελοντισμού "Νοιάζομαι και δρω" | , στις 02-12-2015

Μέσα από διάφορες εισαγωγικές δραστηριότητες με τους μαθητές των Δ΄, Ε΄ και  Στ΄ τάξεων  για το πρόγραμμα εθελοντισμού “Νοιάζομαι και δρω” που συμμετέχουμε (παραγωγή γραπτού λόγου, συζητήσεις για το τι θα θέλαμε να αλλάξουμε στο νησί μας) προέκυψε η ανάγκη για περισσότερο πράσινο και χώρους αναψυχής. Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του προγράμματος σχεδιάσαμε μια επίσκεψη σε αλσύλλιο κοντά στο σχολείο. Αναλυτικά μπορείτε να δείτε τα βήματα που ακολουθήσαμε στην παρουσίαση :Μελέτη πεδίου. Μετά την επίσκεψη προέκυψε η σκέψη για συνάντηση με την Προεδρο του Συλλογου Γονέων και Κηδεμόνων για να ζητηθεί η βοήθεια της στο εγχείρημα μας καθώς και συζήτηση για τα παιχνίδια που θα αποσταλούν στην “Κιβωτό του Κόσμου” και το “Χωριό του Αη Βασίλη” , το οποίο περιλαμβάνει διάφορες δραστηριότητες που υλοποιούνται χάρη στην εθελοντική δουλειά των γονέων του Δημοτικού.

IMG_20151218_121003 IMG_20151204_110516