Συμμετοχή σε πιλοτικό πρόγραμμα εθελοντισμού με τίτλο “Νοιάζομαι και δρω”

Συγγραφέας: ΣΤΑΥΛΑ ΕΥΦΗΜΙΑ | Κατηγορία Πρόγραμμα εθελοντισμού "Νοιάζομαι και δρω" | , στις 17-10-2015

Το σχολείο μας συμμετέχει για το σχολ.έτος 2015-16 σε πιλοτικό πρόγραμμα εθελοντισμού μαζί με άλλα 29 Δημοτικά σχολεία σε όλη την Ελλάδα. Οι μέθοδοι προσέγγισης  αφορούν σχέδια εργασίας (project), συνεργατική μάθηση, έρευνα δράσης και παρεμβάσεις για τη βελτίωση του νησιού μας.

Στόχος του προγράμματος είναι να ενδυναμωθούν οι έννοιες της ομαδικότητας και της συνεργασίας προσεγγίζοντας την έννοια του εθελοντισμού και της αλληλεγγύης και η προσπάθεια δημιουργίας ενεργών πολιτών. Πληροφορίες για το πρόγραμμα μπορείτε να βρείτε στη ιστοσελίδα του προγράμματος: Νοιάζομαι και δρω.

Αρχικά δημιουργήσαμε ένα padlet  έτσι ώστε όλα τα συνεργαζόμενα σχολεία της περιφέρειας μας ν’ αναρτήσουν τις αρχικές δραστηριότητες που έκαναν και αφορούσαν καταιγισμό ιδεών για την έννοια του εθελοντισμού: Καταιγισμός ιδεών για τον εθελοντισμό