Πρόγραμμα e-Τwinning “Discovering life on islands : Islas Bonitas

Συγγραφέας: Χρυσοχοΐδου Μαρία | Κατηγορία E- twinning | , στις 28-05-2015

Στα πλαίσια του προγράμματος e-Τwinning “Discovering life on islands : Islas Bonitas στο οποίο συμμετέχουν σχολεία από νησιά της Ελλάδας (Κάλυμνος, Κέρκυρα, Κεφαλλονιά, Ζάκυνθο, Ρόδο, Άνδρο, Χίο), νησιά της Γαλλίας Saint Denis και  Saint Francois , το νησί της Ισπανίας Yaiza, το νησί της Πορτογαλίας Ponta Delgada και το νησί της Ισπανίας Ferreries οι μαθητές μας έμαθαν για τον πολιτισμό, το περιβάλλον, τα τοπία, τις συνήθειες,τη γλώσσα, τα έθιμα των νησιών που ανήκουν στην Ε.Ε. Φυσικά παρουσιάσαμε το δικό μας νησί, τα παιδιά βελτίωσαν τις γλωσσικές τους δεξιότητες και χρησιμοποίησαν τις νέες τεχνολογίες.

Για την εξοικείωση των ξένων συνεργατών μας με την ελληνική γλώσσα δημιουργήσαμε μια μικρή ιστοριούλα με χρήσιμες φράσεις στα ελληνικά και στ’ Αγγλικά.