Shakespeare in the Classroom

Μάι 20164

A Midsummer Night's Dream for kids _ TeachingEnglish _ British Council _ BBC

Μια σειρά μαθημάτων, μαζί με βίντεο κινουμένων σχεδίων, που θα δραστηριοποιήσουν και θα  ενθουσιάσουν τους μικρούς σας μαθητές αλλά και θα κάνουν τη διαφορά στο μάθημά σας είναι διαθέσιμα στην ιστοσελίδα: LearnEnglish Kids. Ένα από τα έργα του Shakespeare που προτείνονται στη σελίδα είναι το A Midsummer Night’s Dream. Ένα απόσπασμα του ίδιου έργου περιλαμβάνεται και σε μια από τις ενότητες του βιβλίου της 6ης Δημοτικού. Έχετε τη δυνατότητα να επιλέξετε και να αξιοποιήσετε το υλικό ώστε να ανταποκρίνεται στις ανάγκες της τάξης σας και να δημιουργήσετε το δικό σας μάθημα. Για τα σχέδια μαθημάτων δείτε εδώ.

Μάιος 2016