Fun with Christmas and New Year

Νοέ 201026

Μπαίνει ο Δεκέμβρης! Πλησιάζουν οι γιορτές! Καιρός είναι να ξεφύγουμε λίγο από την καθημερινότητα και να φέρουμε λίγη από τη χαρά και τη μαγεία των Χριστουγέννων και τις Πρωτοχρονιάς στην τάξη μας, με εορταστικές δραστηριότητες που θα κάνουν τη διαφορά.

Αναζητήσαμε για σας, στο διαδίκτυο, και σας συστήνουμε:

Xmas Carols: Μια πιο μοντέρνα πρόταση από τα παραδοσιακά Αγγλόφωνα κάλαντα που τα περισσότερα παιδιά γνωρίζουν.

Χmas flash cards: α. Εκτυπώστε (δύο φορές το κάθε set). β. Κολλήστε (πάνω σε χαρτόνι, έτσι ώστε να μη διακρίνονται οι παραστάσεις από την πίσω πλευρά) και γ. Kόψτε. (Εάν υπάρχει η δυνατότητα, πλαστικοποιήστε τις κάρτες.) Έχετε, τώρα, στη διάθεσή σας μια σειρά από εορταστικές κάρτες που μπορείτε να τις χρησιμοποιήσετε για να παίξετε παιχνίδια στην τάξη.

Xmas writing activities: Τα παιδιά γράφουν γράμμα στον Αη Βασίλη, προσπαθούν να λύσουν ένα μυστήριο, βγάζουν τον Άη Βασίλη από μια…δύσκολη θέση και παίρνουν μέρος σε μια … εορταστική εξέγερση!!! Και όλα αυτά με στόχο να βοηθήσουμε τους μαθητές μας να εκφραστούν δημιουργικά.

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!

Νοέμβριος 2010