no rotate image set no rotate image set no rotate image set no rotate image set

Υγιεινό κολατσιό στο σχολείο

Συγγραφέας: | 12 Φεβρουαρίου 2018
Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Υγιεινό κολατσιό στο σχολείο |

Η σωστή και ισορροπημένη διατροφή των παιδιών συμβάλλει στην ολόπλευρη σωματική, νοητική και ψυχοσυναισθηματική τους ανάπτυξη. Ιδιαίτερα τα παιδιά σχολικής ηλικίας έχουν αυξημένες ανάγκες για ενέργεια και θρεπτικά στοιχεία για ν’ ανταπεξέλθουν στις απαιτήσεις του διαβάσματος και της άσκησης. Τα τρόφιμα που ενδείκνυνται λοιπόν να καταναλώνονται στο σχολείο θα πρέπει να είναι πλούσια σε θρεπτικά συστατικά όπως βιταμίνες, μέταλλα, ασβέστιο, ιχνοστοιχεία και υδατάνθρακες.

Για να είναι όμως αρεστά από τα παιδιά θα πρέπει να παρασκευάζονται και να παρουσιάζονται με τρόπο ελκυστικό για να υπερισχύουν έναντι των ανθυγιεινών επιλογών. Ακόμη θα μπορούσαν και τα ίδια τα παιδιά να βοηθούν στην ετοιμασία των γευμάτων επιλέγοντας εκείνα τί θα προτιμούσαν από μία ποικιλία γαλακτοκομικών, δημητριακών, πρωτεϊνών, φρούτων κ.α. Και επειδή η μίμηση είναι η καλύτερη καθοδήγηση, τόσο οι γονείς όσο και οι εκπαιδευτικοί λειτουργώντας ως πρότυπα θα πρέπει να προάγουν την υγιεινή διατροφή συστηματικά και όχι περιστασιακά.

κάτω από: Χωρίς κατηγορία
Ετικέτες:, ,