Παραδοσιακά παιχνίδια

Η ΑΜΠΑΡΙΖΑ

Τα παιδιά χωρίζονται σε δύο ομάδες κι η κάθε μία διαλέγει την «αμπάριζά» της, δηλαδή το σημείο (δένδρο, κολώνα) που θα υπερασπίζει. Οι δύο αμπάριζες πρέπει να απέχουν όσο το δυνατόν περισσότερο. Ένα παιδί από την ομάδα που παίζει πρώτη, ακουμπάει την αμπάριζα και φωνάζει:

–       Παίρνω αμπάριζα και βγαίνω

Και τρέχει κατά την αντίπαλη αμπάριζα με σκοπό να την ακουμπήσει (οπότε την κυριεύει). Αλλά, αμέσως, απαγγέλλοντας τα ίδια λόγια, ξεκινάει και από την αμυνόμενη ομάδα ένας παίκτης, με σκοπό, ή να προλάβει να κυριέψει αυτός πρώτος την αμπάριζα των άλλων, ή να ακουμπήσει τον πρώτο παίκτη (οπότε τον αιχμαλωτίζει). Τότε διαδοχικά, συμπαίχτες των πρώτων ξεκινούν, με τα ίδια λόγια, για να τους ενισχύσουν αλλά και για να νικήσουν τους φύλακες και να ελευθερώσουν τους δικούς τους (με άγγιγμα).

Νικάει η ομάδα που κυριεύει την αμπάριζα των άλλων.

Κάμερα Ζιζάνιο

Η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας – Camera Zizanio ξεκίνησε το 2001 σαν μια πρωτοβουλία του ΝΕΑΝΙΚΟΥ ΠΛΑΝΟΥ στα πλαίσια του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους.
Στην Camera Zizanio παρουσιάζονται και διαγωνίζονται έργα που έχουν δημιουργήσει παιδιά και νέοι έως 20 χρόνων.                                                            Εκατοντάδες παιδιά και εκπαιδευτές από την Ελλάδα, την Ευρώπη αλλά και τον υπόλοιπο κόσμο συναντώνται κάθε χρόνο στον Πύργο της Ηλείας για να παρουσιάσουν έργα που παρήχθησαν είτε σε κινηματογραφικά εργαστήρια είτε ατομικά, για να ανταλλάξουν ιδέες, να συνεργαστούν και να αναπτύξουν κοινή δράση.Βιβλιοθήκη

Παρουσίαση βιβλίου

Η πόλη μας κινείται μέσα στα πλαίσια του φεστιβάλ κινηματογράφου

1. και όμορφες δράσεις πραγματοποιούνται
  2. σε πολλά σχολεία.Μετά την θεατρική ομάδα “Πάροδος” που επισκέφθηκε το σχολείο μας ,σήμερα είχαμε την χαρά να δεχτούμε έναν καταξιωμένο συγγραφέα ,να συζητήσουμε και να δημιουργήσουμε τα δικά μας παραμύθια μέσα από την μαγική του τράπουλα.

• Συνέντευξη στον Ελπιδοφόρο Ιντζέμπελη

Ο Κώστας Στοφόρος

• σπούδασε οικονομικά στη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών. Παράλληλα παρακολούθησε μαθήματα κινηματογράφου και σεμινάρια για τις νέες Τεχνολογίες, τις Διεθνείς Σχέσεις & τη Δημοσιογραφία. Υπήρξε εκδότης της τοπικών περιοδικών και εφημερίδων. Από το 1990 εργάστηκε στην τηλεόραση ως δημοσιογράφος (Αnt1, Μega, Alter, Alpha, ΝΕΤ και STAR). Έγραψε το σενάριο και παρουσίασε μια σειρά ντοκιμαντέρ για διάφορες περιοχές της Ελλάδας. Εργάστηκε στο Ινστιτούτο Διαρκούς Εκπαίδευσης Ενηλίκων του Υπουργείου Παιδείας.

Ευρωπαϊκό Βραβείο etwinning

Το έργο μας  A day at the museum  στα πλαίσια του προγράμματος  etwinning έλαβε το ευρωπαϊκό βραβείο και έκανε όλους μας περήφανους για την όμορφη συνεργασία που είχαμε !Πολλά μπράβο σε όλους και ελπίζουμε και φέτος να διακριθούμε!!!