Σύγχρονη και Ασύγχρονη Τηλεκπαίδευση…

Και ήρθε η εποχή που ο υπολογιστής ή το tablet  γίνεται απαραίτητο εφόδιο κάθε μαθητή μετά τη σχολική τσάντα, την κασετίνα, τα τετράδια και τις ξυλομπογιές. Οι μαθητές του μέλλοντος λοιπόν θα μαθαίνουν και μπροστά από την οθόνη της τηλεόρασης ή και του υπολογιστή για συνεχόμενες ώρες. Στη δυναμική και αλληλένδετη σχέση μαθητή – εκπαιδευτικού και οικογένειας εισχωρεί και το άψυχο εργαλείο του υπολογιστή.

Η πραγματικότητα που ζούμε σε στιγμές καραντίνας, απομόνωσης, ψυχικής κούρασης και κατάρρευσης των παιδαγωγικών προτύπων μας προκαλεί να μορφωθούμε τεχνολογικά. Ας εκμεταλλευτούμε κάθε ευκαιρία προς μόρφωση και εξέλιξη μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικοί…με μέτρο πάντα και χωρίς άγχος. Εφόδιά μας η καλή συνεργασία και η επικοινωνία προς όφελος των παιδιών μας!!!!