1ο βραβείο σε διαγωνισμό μαγειρικής!

26/03/2014 ΕΙΔΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ

Αλλιώτικη καρμπονάρα

Το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ Πρέβεζας συμμετείχε στο διαγωνισμό που διοργάνωσε η Καλύτερη Ζωή του WWF Ελλάς και πήρε το 1ο βραβείο!

Στο πλαίσιο του Προγράμματος Αγωγής Υγείας με θέμα τη διατροφή και τίτλο «Είμαστε ό,τι τρώμε» που έχει αναλάβει το σχολείο μας αποφασίσαμε να συμμετάσχουμε στον πρωτότυπο αυτόν διαγωνισμό που αφορούσε τη δημιουργία συνταγών με περισσεύματα τροφίμων.

Η συνταγή του σχολείου μας συμπεριλήφθηκε στις τρεις που επελέγησαν και βραβεύθηκε από μια έγκριτη κριτική επιτροπή την οποία αποτέλεσαν οι γνωστοί επαγγελματίες σεφ Βαγγέλη Δρίσκα, Νταιάν Κόχυλα και Άκη Πετρετζίκη με το πρώτο έπαθλο. Το δώρο της βράβευσης είναι μια δωροεπιταγή, ευγενική χορηγία της ΑΒ Βασιλόπουλος που θα αξιοποιηθεί στο εργαστήριο Αυτόνομης Διαβίωσης.

Η συνταγή μας έχει το όνομα “Αλλιώτικη Καρμπονάρα”, είναι απλή αλλά φτιαγμένη με αγάπη και μεράκι. Θα βρίσκεται διαθέσιμη στο e-book συνταγών που θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα της Καλύτερης Ζωής (www.kaliterizoi.gr) και η μαγειρική μας έμπνευση θα καταφτάσει σε νοικοκυριά και σχολεία ανά την Ελλάδα αποτελώντας ένα δείγμα έμπρακτου ενδιαφέροντος και μια όμορφη πράξη προς μίμηση.

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Διακρίσεις .

Τα σχόλια δεν επιτρέπονται.

Μάρτιος 2014

Κατηγορίες Άρθρων