Πληροφορική

Οι µαθητές πρέπει να µάθουν να χρησιµοποιούν τους Η/Υ σαν εργασιακό εργαλείο, να επικοινωνούν, να γνωρίζουν βασικές αρχές σχετικά µε την τεχνολογία τους και να αναπτύσσουν δεξιότητες. Επιβάλλεται ακόµα να εξασκηθούν στις διάφορες τεχνικές και µεθόδους για την αναζήτηση πληροφοριών ώστε να έχουν την δυνατότητα πρόσβασης σε νέες πηγές γνώσης. Οι µαθητές πρέπει να είναι τελικά ενεργοί χρήστες του Η/Υ – να αυτενεργούν – και να µην είναι µόνιµα παθητικοί δέκτες των εντολών του εκπαιδευτικού παρά µόνον στο αρχικό στάδιο  μετάδοσης της κάθε θεµατικής γνωσιακής προσέγγισης.

Bασικός στόχος είναι να ανοιχθούν νέοι ορίζοντες στους µαθητές και να ενθαρρυνθούν προς νέες κατευθύνσεις αλλά και να προκληθεί ζωηρό ενδιαφέρον για το αντικείµενο στο οποίο ειδικεύονται ώστε αργότερα να λειτουργήσουν αποδοτικά και αποτελεσµατικά στους εργασιακούς τους χώρους.  Σηµαντικό είναι να µάθουν να εφαρµόζουν πολλές από τις γνώσεις άλλων µαθηµάτων στον Η/Υ και έτσι να γίνεται σαφής η διαθεµατικότητα του µαθήµατος της πληροφορικής.