Γεωπονίας – Τροφίμων – Περιβάλλοντος

Στο Εργαστήριο της Γεωπονίας – Τροφίμων – Περιβάλλοντος, οι μαθητές αποκτούν γνώσεις και δεξιότητες για τα φυτά και το περιβάλλον στο οποίο ζουν.

Στόχος του εργαστηρίου μας είναι οι μαθητές:

• Να εξοικειωθούν με βασικές έννοιες της Γεωπονίας όπως χώμα, σπόρους, γλάστρα, σκαλιστήρι, φτυαράκι, κ.λ.π.
  • Να μπορούν να αναγνωρίζουν τα φυτά από τους άλλους ζωντανούς οργανισμούς, ώστε να κατανοήσουν τι είναι φυτό και γιατί ασχολούμαστε με αυτό.
  • Να διαχωρίζουν τα διάφορα είδη φυτών.
  • Να περιποιούνται και να φροντίζουν τα φυτά.
  • Να μπορούν μόνοι τους να δημιουργήσουν νέα φυτά, είτε από σπόρο, είτε από τμήματα αυτών.
  • Να μπορούν να αναγνωρίσουν προσβολή από κάποιο έντομο ή μύκητα.

Στο κεντρικό κτίριο του Σχολείου, υπάρχουν ευρύχωρες αίθουσες όπου με τη βοήθεια σχεδίων στον πίνακα, οι μαθητές μαθαίνουν θεωρητικά αυτά που θα κάνουν πρακτικά στη συνέχεια στο εργαστήριο.

Υπάρχει σύνδεση και συνεργασία του μαθήματος της Γεωπονίας και με τα άλλα μαθήματα του Σχολείου, όπως τα Μαθηματικά και η Γλώσσα. Υπάρχουν δύσκολες έννοιες στην Γεωπονία τις οποίες οι μαθητές μπορούν να κατάνοήσουν με τη βοήθεια του μαθήματος της γλώσσας. Επίσης συναντώνται δυσκολίες που αντιμετωπίζονται με τη βοήθεια έτσι οι μαθητές μπορούν να εκτιμήσουν αποστάσεις, να μετρήσουν διαστάσεις, ώστε να οριοθετήσουν έναν κήπο, ένα παρτέρι, κ.λ.π.

Στον αύλειο χώρο του Σχολείου υπάρχει θερμοκήπιο, όπου οι μαθητές μας σε ομάδες και εξατομικευμένα, εκπαιδεύονται στην προετοιμασία του εδάφους για καλλιέργεια, στη σπορά και τη φροντίδα διαφόρων λαχανικών.

Στον αύλειο χώρο επίσης, υπάρχουν καλωπιστικοί θάμνοι και δέντρα, όπου με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών του Σχολείου, οι μαθητές τα περιποιούνται, χρησιμοποιώντας εργαλεία όπως τα κλαδευτήρια, τα χλοοκοπτικά μηχανήματα, κ.λ.π.

Ο τελικός στόχος μας είναι, τα παιδιά που θα αποφοιτήσουν από το εργαστήριο κηπουρικής να μπορούν να αξιοποιήσουν τις γνώσεις που έχουν αποκτήσει, κάνοντας  κάτι δημιουργικό τον ελεύθερο χρόνο τους ή να τις αξιοποιήσουν επαγγελματικά ώστε να μπορέσουν να ανεξαρτητοποιηθούν οικονομικά.